Prima pagină » Actualitate » Delegaţia Azerbadjanului, la Ministerul Justiţiei: „A exprimat sprijinul României pentru menținerea unui climat stabil în Sudul Caucazului”

Delegaţia Azerbadjanului, la Ministerul Justiţiei: „A exprimat sprijinul României pentru menținerea unui climat stabil în Sudul Caucazului”

Ministrul Radu Marinescu și Procurorul General al Republicii Azerbaidjan, Kamran Aliyev au avut luni o întrevedere la Ministerul Justiţiei. Cei doi oficiali „au convenit să valorifice instrumentele deja existente, inclusiv Memorandumul de Înțelegere semnat în 2024.”

În domeniul cooperării juridice, a fost evidențiat interesul pentru schimburi de experiență și bune practici între instituțiile celor două state, programe de formare profesională în sectorul juridic şi colaborare în combaterea criminalității transfrontaliere, inclusiv trafic de persoane, droguri, spălare de bani și criminalitate informatică.

Ministrul Justiției, domnul Radu Marinescu, a exprimat sprijinul României pentru o agendă constructivă între Azerbaidjan și Uniunea Europeană , precum și pentru menținerea unui climat stabil în Sudul Caucazului, esențial pentru investiții și securitate regională .

Procurorul General al României, „ghid” în Parlamentul României pentru delegaţia oficială a Azerbadjanului

Procurorul General al României, Alex Florenţa a fost şi „ghid” în Parlamentul României pentru delegaţia oficială a Azerbaidjanului.

Oficialii azeri au părut foarte interesaţi şi impresionaţi de clădirea emblematică a românilor ale cărei holuri sunt flancate de coloane imense, tablouri, statui şi candelabre impresionante.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Horațiu Potra, primele declarații la aducerea în România: „Pe președintele Georgescu îl susțin”

După Procurorul General, și șeful Poliției Române anunță măsuri dure în cazul crimei din Teleorman. 14 polițiști vor fi supuși cercetării prealabile

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sorin Grindeanu i-a dat dreptate lui Nicușor Dan: „Nu prea a fost nevoie de majorarea TVA”
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Grindeanu s-a dezlănțuit: „Toată vara am văzut cât de hoți sunt primarii, cum își angajează amantele și neamurile la primărie”
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Reacție din AUR după ce Curtea Constituțională a aprobat tăierea pensiilor magistraților
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Ți-o mai amintești pe Cristina din trupa Uni-K? Cum arată acum și cu ce se ocupă la 45 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Șoferii care nu își curăță mașinile de zăpadă vor fi amendați. Codul Rutier 2026 prevede sancțiuni uriașe
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Astronomii au găsit o planetă stâncoasă într-un loc neașteptat: „Este remarcabil”