Prima pagină » Știri externe » Viktor Orban vrea să devină jucător pe piața petrolieră. MOL Ungaria vrea să cumpere benzinăriile deținute de Lukoil în Europa

Viktor Orban vrea să devină jucător pe piața petrolieră. MOL Ungaria vrea să cumpere benzinăriile deținute de Lukoil în Europa

Viktor Orban vrea să devină jucător pe piața petrolieră. MOL Ungaria vrea să cumpere benzinăriile deținute de Lukoil în Europa

Corporația maghiară de petrol și gaze MOL a informat oficialii americani că este interesată să achiziționeze activele companiei ruse LUKOIL din Europa, anunță Reuters. Astfel, MOL se alătură unei liste tot mai mari de candidați care doresc să preia activele companiilor rusești sancționate de Statele Unite, Lukoil și Rosneft.

Lukoil discută în prezent cu mai mulți giganți petrolieri, printre care Exxon Mobil și Chevron, dar și investitori din Orientul Mijlociu. Termenul limită impus de Statele Unite este 13 decembrie.

Lukoil deține o rețea internațională de benzinării în Europa, Asia și SUA, care totalizează aproximativ 2.456 de stații, dintr-un total global de 5.336. Lukoil mai deține rafinării în Europa și acțiuni în câmpuri petroliere din Kazahstan, Uzbekistan, Irak și Mexic.

Compania maghiară MOL dorește să cumpere rafinăriile și stațiile de alimentare cu combustibil ale companiei ruse din Europa, precum și participații la punctele de producție de petrol din Kazahstan și Azerbaidjan, a declarat o sursă pentru Reuters.

Prim-ministrul ungar Viktor Orban, un aliat de lungă durată al președintelui american Donald Trump, a discutat planurile companiei MOL în cadrul vizitei sale de la Casa Albă, din 7 noiemrbie. Această vizită a lui Orban în Statele Unite i-a mai oferit lui Orban o derogare de un an de al sancțiunile americane pentru a continuă să utilizeze petrolul și gazele rusești.

Budapesta se bazează în mare măsură pe energia rusească, iar Orban, aflat la putere de 15 ani, a încercat mult timp să mențină relații bune atât cu Moscova, cât și cu Washingtonul.


Recomandările autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Secretul extincției neanderthalienilor: Care ar fi fost o posibilă cauză pentru dispariția speciei?