Prima pagină » Actualitate » Când se aerisește casa pe timp de iarnă. Mulți români fac această greșeală

Când se aerisește casa pe timp de iarnă. Mulți români fac această greșeală

Când se aerisește casa pe timp de iarnă. Mulți români fac această greșeală
Când se aerisește casa pe timp de iarnă / foto caracter ilustrativ, sursa: Envato

Sănătatea noastră, dar și confortul casei depind în bună măsură, pe timp de iarnă, de calitatea aerului din interior. Totuși, puțini români știu care este momentul optim pentru a aerisi casa, iar unii chiar fac o greșeală importantă.

Aerisirea între orele 8 și 10 dimineața, când afară este frig puternic, nu-i recomandată, spun specialiștii.

De ce nu se aerisește casa dimineața

Există și o explicație pentru care o casă nu se aerisește dimineața, în zilele cu ger năprasnic. Oricât de surprinzătoare ar părea, această recomandare se bazează pe mai mulți factori, cum ar fi temperatura exterioară, dar și calitatea aerului.

Astfel, între 8 și 10 dimineața există cel mai ridicat nivel de poluare a aerului, mai ales în zonele urbane, motiv pentru care nu se recomandă aerisirea la aceste ore.

Deschiderea ferestrelor în acest interval expune locuința la un aer exterior mai poluat, conform unui articol publicat de cotidianul sârb Blic.

În plus, primele ore ale dimineții sunt și cele mai reci iarna, spun meteorologii. Iar o aerisire în acest interval de timp bagă aer foarte rece în casă, scăzând rapid temperatura din interior. În felul acesta, centrala de interior este forțată să lucreze mai intens pentru a restabili confortul termic.

Când este bine să aerisim casa iarna

Ca să obținem un echilibru între aer curat și păstrarea căldurii, recomandarea este să se aerisiască în jurul prânzului, undeva în intervalul 12 – 14. În această perioadă temperaturile exterioare sunt puțin mai ridicate, iar nivelul de poluare este mai scăzut.

O aerisire scurtă dar eficientă de 5-10 minute este suficientă pentru a împrospăta aerul fără o pierdere semnificativă de căldură.

Sfaturi pentru o aerisire scurtă și intensă a locuinței:

  • deschideți ferestrele larg pentru 5-10 minute pentru a crea un curent care reîmprospătează rapid aerul, fără a răci pereții și mobilierul
  • prioritizați camerele cu umiditate mai mare, precum bucătăria și baia, dar și dormitoarele, mai ales după somnul de noapte.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Cum faci caloriferele să încălzească la fel ca-n prima zi. Așa devin mult mai eficiente chiar dacă sunt vechi

Echilibrul ideal între confort și economie. Temperatura optimă în locuință

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pîslaru anunță că România va primi integral banii pentru cererea de plată nr. 4 din PNRR
Digi24
Croazieră de coșmar: Morți și oameni în stare gravă la bordul unui vas în Atlantic
Cancan.ro
Cu ce se ocupă soția lui Cristi Chivu. Adelina și antrenorul sunt căsătoriți de 18 ani și au împreună două fete
Prosport.ro
FOTO. Prietena Soranei Cîrstea a renunțat la haine. Apariția Anei Ivanovic în costum de baie a aprins imaginația fanilor
Adevarul
Stenograme din ședința PSD înainte de moțiune: Grindeanu spune că PSD „a rezistat asaltului” PNL, iar „emisarii lui Bolojan” au „eșuat lamentabil”
Mediafax
Pentagonul schimbă regulile de angajament în Strâmtoarea Ormuz
Click
Ținute spectaculoase la Gala Premiilor Gopo! Monica Bîrlădeanu, Amalia Enache și Dana Rogoz au strălucit pe covorul roșu
Digi24
Două rachete iraniene ar fi lovit o navă de război americană care încerca să intre în Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Vedeta TV a murit din cauza unei supradoze. A fost găsită fără suflare într-un centru social 😲
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Adela Lupșe, femeia din spatele replicii „Vreau să sune telefonul!”
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Topul celor mai vândute modele de mașini electrice din lume și clasamentul celor mai mari producători
Descopera.ro
Ce spune știința despre oamenii care vorbesc în somn?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Iubi, vii să facem duș împreună?
Descopera.ro
Calitatea aerului în Europa este pe drumul cel bun. Ce arată un raport al Agenției Europene de Mediu?