Prima pagină » Știri externe » De ce a decis Marea Britanie să nu ajute SUA și Israel în prima zi de atac asupra Iranului. Explicațiile lui Keir Starmer

De ce a decis Marea Britanie să nu ajute SUA și Israel în prima zi de atac asupra Iranului. Explicațiile lui Keir Starmer

Sursa foto: Profimedia

Premierul britanic, Keir Starmer, a justificat decizia Regatului Unit de a nu se alătura în conflictul dintre Statele Unite și Israel. Într-o conferință de presă, Starmer a subliniat că prioritatea sa absolută rămâne protejarea cetățenilor britanici. 

Prim-ministrul a explicat că hotărârea de a nu participa la atacurile inițiale a fost una strategică, bazată pe principiul că soluția cea mai bună pentru problema nucleară iraniană este diplomația, nu forța militară. Din acest motiv, Londra a refuzat cererea Washingtonului de a folosi bazele britanice pentru decolarea avioanelor americane, a menționat premierul, după ce a subliniat faptul că siguranța cetățenilor este prioritatea principală.

„Obiectivul meu este să ofer o conducere calmă și echilibrată în interesul național. Să avem puterea de a ne menține ferm valorile și principiile, indiferent de presiunea de a face altfel. De aceea am luat decizia ca Regatul Unit să nu se alăture atacului inițial. Această decizie a fost deliberată. A fost în interesul național. Și o susțin. Prioritatea noastră este să ne protejăm oamenii.”

Starmer și-a exprimat îngrijorarea și pentru persoanele implicate în conflictul militar.

„Știu că oamenii sunt îngrijorați de moarte pentru familiile și prietenii lor care sunt prinși în această situație, pentru impactul asupra vieților și economiei noastre și pentru potențialul unei escaladări și mai mari.”


AUTORUL RECOMANDĂ:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ministrul Energiei: Românii să ignore notificările primite de la furnizorii de gaze. Facturile vor rămâne plafonate de la 1 aprilie
Digi24
Cum răspunde Moscova la întrebarea dacă va ajuta militar Teheranul
Cancan.ro
BREAKING! Cosmin Seleși, internat în spital: 'Medicii sunt încă rezervați în privința evoluției'
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
Cel mai complex nod de autostradă prinde contur. „Va avea numeroase poduri, pasaje și chiar viaducte, pe trei niveluri”
Mediafax
Care ar putea fi soluția pentru una dintre marile probleme ale energiei verzi. România ar putea avea un rol important
Click
Profesoarele au ajuns să se roage de părinți să nu le aducă nimic de 1 și 8 martie: „A ieșit o semi ceartă, că nu au cum, că văd alții de la alte clase și ce o să zică lumea”
Digi24
VIDEO Primii români au reușit să se întoarcă în țară din Dubai. „A fost o loterie. Am pariat, la propriu, pe fiecare avion”
Cancan.ro
Șoc total la Antena 1! Dispare unul dintre cele mai iubite show-uri? Dezvăluiri de ULTIMA ORĂ din interior: ”Șansele să se mai facă sunt MINIME”
Ce se întâmplă doctore
E imposibil de nerecunoscut! Cum arată Ruby acum? A slăbit foarte mult: „Am fluctuații de greutate”
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Dacia lansează un nou crossover... dar va fi MADE IN TURCIA. Cum se va numi acesta?
Descopera.ro
A schimbat istoria cu un singur cuvânt: povestea lui Karl Maria Kertbeny
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Aladin apare în fața Casei Poporului: - Ce cauți, Aladine?
Descopera.ro
Inteligența Artificială a dezvăluit schimbări chimice ascunse în creierul afectat de Alzheimer