Prima pagină » Actualitate » 10.000 lei amendă pentru românii care locuiesc la bloc și pun ghivece cu flori pe scara blocului. Legea este foarte aspră

10.000 lei amendă pentru românii care locuiesc la bloc și pun ghivece cu flori pe scara blocului. Legea este foarte aspră

10.000 lei amendă pentru românii care locuiesc la bloc și pun ghivece cu flori pe scara blocului. Legea este foarte aspră
10.000 lei amendă pentru românii care locuiesc la bloc

Românii care locuiesc la bloc trebuie să respecte reguli clare privind folosirea spațiilor comune. Puțini știu că se dau amenzi care pot ajunge până la 10.000 de lei pentru „decorarea” scărilor cu ghivece cu flori.

În acest sens, legislația în vigoare este cât se poate de clară și nu lasă loc de interpretări.

Ce se sancționează

Viața la bloc poate însemna acces facil la diverse servicii, dar confortul acesta vine la pachet cu responsabilități. Printre ele, și respectarea regulilor de conviețuire. Normele stabilite previn nu doar conflictele cu vecinii, ci și folosirea spațiilor comune.

Cele mai frecvente probleme apar atunci când proprietarii intervin asupra spațiilor comune fără să respecte legea. De exemplu, când cineva amenajează o terasă sau schimbă destinația unor zone comune. Sau, dacă plantează arbori și flori în grădina blocului.

Ca să evitați amenzile, țineți cont că orice intervenție trebuie să respecte câteva condiții esențiale:

  • să aveți acordul scris al tuturor coproprietarilor;
  • să respectați drepturile celorlalți locatari;
  • să obțineți autorizații și avize necesare înainte de începerea lucrărilor.

Conform Legii nr. 196/2018 privind asociațiile de proprietari, modificarea neautorizată a spațiilor comune este sancționată sever. Amenzile pot varia între 4.000 și 9.000 de lei pentru schimbarea destinației unor spații și pot ajunge până la 10.000 de lei pentru alte intervenții realizate fără aprobare.

Holurile, fațadele sau structura clădirii nu pot fi modificate după bunul plac! Orice lucrare care afectează aceste elemente trebuie aprobată de asociația de proprietari. Și, bineînțeles, să respecte reglementările legale în vigoare!

În concluzie, înainte de a face orice modificare în scara blocului sau la exteriorul imobilului, trebuie să ții cont de reglementările legale. Nerespectarea acestora poate atrage sancțiuni considerabile.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Amendă de 5.000 lei pentru bucureștenii care comit această neglijență. Sunt prinși pe camerele de supraveghere stradală și amenda vine direct acasă

Primul oraș din România care introduce în trafic trotinete electrice cu „autopilot”. Ce fac în apropierea școlilor

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Diana Buzoianu acuză PSD: „de mare forfotă” pentru permanentizarea unor posturi la Mediu
Digi24
VIDEO Primele imagini cu locul din Galați în care au căzut fragmente de dronă. MApN: „Este un incident grav”
Cancan.ro
Se schimbă examenul auto în România după 30 de ani. Proba care ar putea deveni obligatorie pentru viitorii șoferi
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Cât de reală este amenințarea dronelor rusești? Generalul Bălăceanu temperează îngrijorările: "N-avem cum să luptăm cu resturile”
Mediafax
Digi i-a lăsat din nou pe spanioli fără acces la rețea: problema ar fi legată de acordul cu Telefónica
Click
Prima femeie condamnată la închisoare pe viață în Elveția era româncă. A vrut să-și ucidă socrul, fost ministru al Justiției
Digi24
Minivacanță de Rusalii 2026: Câte zile libere au angajații și elevii. Weekend prelungit la început de vară
Cancan.ro
Ce se întâmplă cu indexarea pensiilor în România. Adevărul despre majorarea promisă din 2027
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă acum Monica Iacob Ridzi, după ce a dispărut din viața politică! Fostul Ministru s-a schimbat radical și mulți nu ar recunoaște-o acum
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Regula la trecerile de pietoni cu două benzi pe sens. Cine și când oprește pentru prioritate?
Descopera.ro
Cum îți poți da seama atunci când câinele tău suferă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Boala Alzheimer ar putea să înceapă, de fapt, în afara creierului, indică un studiu