Prima pagină » Știri politice » Grupul parlamentar PACE – Întâi România acuză AUR că îl apără pe Bolojan: Au refuzat să semneze pentru aflarea adevărului

Grupul parlamentar PACE – Întâi România acuză AUR că îl apără pe Bolojan: Au refuzat să semneze pentru aflarea adevărului

Grupul parlamentar PACE - Întâi România acuză AUR că îl apără pe Bolojan: Au refuzat să semneze pentru aflarea adevărului
Sursa foto: ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Grupul parlamentar PACE – Întâi România îi acuză pe senatorii AUR că s-au opus demarării unei anchete parlamentare cu privire la întâlnirea dintre premierul demis Ilie Bolojan și președinta Curții Constituționale, Elena-Simina Tănăsescu. „Le-am cerut să semneze pentru aflarea adevărului. Și au refuzat”, au transmis cei de la PACE – Întâi România, printr-un comunicat semnat de Ninel Peia. 

„Azi, senatorilor AUR li s-a cerut un lucru simplu, să semneze alături de PACE – Întâi România pentru ca Senatul României să poată clarifica, printr-o comisie parlamentară de anchetă, împrejurările întâlnirii dintre premierul Ilie Bolojan și președinta Curții Constituționale, Elena-Simina Tănăsescu.

Nu le-am cerut să-l declare vinovat pe Bolojan. Nu le-am cerut să o condamne pe președinta CCR. Nu le-am cerut să semneze vreo sentință. Le-am cerut să semneze pentru aflarea adevărului. Și au refuzat”, se arată în comunicat.

Înâlnirea „secretă” dintre premierul demis Ilie Bolojan și președinta CCR a stârnit un val de supoziții și nemulțumiri. Cei doi au purtat vineri, 14 august, o discuție în biroul Președintelui Senatului, Mircea Abrudean, care susține că nu a fost înștiințat. 27 de senatori din partea PNL și USR au obiectat neconstituționalitatea legii care îl împiedică pe Dominick Fritz să își continue exercitarea mandatului de primar al orașului Timișoara.

„Aici, domnilor senatori de la AUR, începe problema. Pentru că nu mai vorbim despre un comunicat de partid. Nu mai vorbim despre o dispută electorală. Nu mai vorbim despre cine ocupă primul loc pe culoarul suveranist. Vorbim despre o întrebare care privește funcționarea instituțiilor fundamentale ale statului român.

Senatorii AUR nu au vrut să semneze. Și atunci am o întrebare pentru ei. De ce? Ce anume din această anchetă vă deranjează? Faptul că îl privește pe Ilie Bolojan? Faptul că Parlamentul ar putea cere documente și explicații? Faptul că ar trebui stabilit oficial cine a organizat întâlnirea? Sau, pur și simplu, faptul că inițiativa nu aparține AUR? Pentru că dacă acesta este motivul, avem o problemă politică mult mai mare decât orgoliul unui partid.

Nu poți pretinde că reprezinți opoziția suveranistă față de actuala putere și, când apare posibilitatea unei anchete parlamentare care îl privește direct pe șeful Guvernului, să-ți bagi pixul în buzunar, nu poți cere transparență numai când transparența îl lovește pe adversarul pe care ți l-ai ales tu, nu poți fi suveranist cu program.

Senatorii AUR sunt luni, miercuri și vineri împotriva sistemului, iar marți și joi, când apare numele lui Bolojan, închis pentru inventar. Asta nu mai este opoziție. Este opoziție cu excepții. Și românii au dreptul să știe care sunt aceste excepții. Nu voi spune că între AUR și Ilie Bolojan există o înțelegere. Nu am probe pentru o asemenea afirmație și nu fac politică prin acuzații inventate. Dar am în față un fapt politic pe care AUR trebuie să-l explice. Când a avut posibilitatea să susțină o anchetă parlamentară privind împrejurările unei întâlniri care îl implică pe Ilie Bolojan, AUR a refuzat să semneze”, au transmis membrii grupului parlamentar PACE – Întâi România.

Comentarii 1

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Consumul zilnic de suc de portocale ar putea modifica mii de gene