Prima pagină » Actualitate » Povestea cutremurătoare a mamei care şi-a înmormântat al patrulea copil. Mitică a murit în accidentul din Iași, alături de prietenii din copilărie

Povestea cutremurătoare a mamei care şi-a înmormântat al patrulea copil. Mitică a murit în accidentul din Iași, alături de prietenii din copilărie

Mitică Bariz se numără printre cei şapte oameni care şi-au găsit sfârşitul în accidentul tragic de marți, din comuna ieșeană Bălţaţi. Tânărul a fost condus, joi, pe ultimul drum, de rude şi prieteni.

Mama bărbatului a mărturisit că Mitică este cel de-al patrulea copil pe care îl înmormântează. Mitică era în dubița care se îndrepta spre Iași, alături de cei cinci prieteni din copilărie, printre care și Constantin P., șoferul autoutilitarei implicate în tragedia de pe DN 28 Iași-Târgu Frumos.

Tânărul lucra în construcții și se întorsese recent din Italia, deoarece mama lui era bolnavă. Pentru bătrână, Mitică era singurul sprijin. El o îngrijea și se ocupa de gospodărie. Ceilalți trei copii ai femeii au fost răpuși de boală.

Lucra în construcţii. A fost în Italia, dar dacă eu m-am îmbolnăvit şi nu am mai putut, s-a retras şi a stat cu mine, ca să aibă grijă de mine„, a spus mama bărbatului, potrivit Antena 3.

Constantin P., era patronul firmei, iar ceilalți cinci muncitori erau prieteni sau cunoștințe din sat. Aproape toți locuiau sau aveau rude în comuna ieșeană Balș.

Prietenul lui Maricel a donat celule stem pentru sora mai mică

În dubiță era și Maricel Moroșanu, un bărbat în vârstă de 33 de ani, din satul Boureni. Potrivit mărturiei familiei, tânărul i-ar fi donat celule stem surorii sale bolnave de cancer.

„Anul trecut, mi-a salvat viaţa fratele meu, mi-a donat celule şi acum a murit el. Lucra de mult la firma de transport. Era cel mai bun frate”, a spus sora lui Maricel Moroșanu.

Soția lui Maricel, în vârstă de 37 de ani, a mărturisit că bărbatul a rugat-o să aibă grijă de copii.

„Mi-a zis dimineață să am grijă de copii și așteptam să mă sune la 12.00. Am aflat de la o vecină ce s-a întâmplat, sunt terminată total, nu mai pot. Are cam un an de cînd mergea, mergeau la o lucrare acolo, avea și contract de muncă, lucrează la o firmă de construcții. Făceau și ei un ban, ce să facă”, a povestit femeia, printre lacrimi.

„Toți erau tineri, cu familii, cu copii”

Primarul comunei Balș, Constantin Golduț, a povestit că șoferul autoutilitarei îi era o cunoștință apropiată și că de când îl știe, de cel puțin 15 ani, lucra în construcții. De asemenea, toți cei care și-au pierdut viața locuiau în comună sau aveau rude.

„Era băiat gospodar aici în comună, cu căsuță frumoasă, familie, cu doi copii mici, e tragic ce s-a întâmplat. Făcea renovări de case, apartamente, că ăsta era specificul lui ca activitate, era meseriaș în construcții”, a precizat Constantin Golduț, pentru Gândul.

Tragicul accident rutier a avut loc marți, pe DN 28 Iaşi – Târgu Frumos. Șapte persoane și-au pierdut viața. În accident au fost implicate un camion, o ambulanţă şi o dubiță.


Citește și

Cine e șoferul care ar fi provocat accidentul în care au murit șapte oameni. Radu avea 30 de ani și urma să se căsătorească

Minunea din accidentul în care au murit 7 oameni. Maria, gravida din ambulanța lovită de camion, a născut la câteva ore după tragedie

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Cum este influențată calitatea somnului de cartierul în care locuiești?