Prima pagină » Actualitate » PREȚUL chiriilor a crescut într-un ritm record. Oradea, printre cele mai scumpe orașe la capitolul imobiliare

PREȚUL chiriilor a crescut într-un ritm record. Oradea, printre cele mai scumpe orașe la capitolul imobiliare

Chiria a devenit un lux pentru mulți români, având în vedere creșterile semnificative din ultimul an. În Capitală, chiria pentru două camere este cu mult peste o rată pentru un credit imobiliar pentru același tip de proprietate.

Situația este asemănătoare și în alte mari orașe, cum sunt Oradea, Clujul sau Brașovul. Românii plătesc, în medie, cu 7% mai mult pentru chirii, comparativ cu începutul anului 2024, conform datelor oficiale.

În funcție de oraș și de tipul de locuință, scumpirile pot fi și mai mari în București, având în vedere creșterea medie de preț de 9% garsonierele se închiriază cu prețul mediu de 380 euro, pentru un apartament de două camere se plătesc aproape 600 euro, iar cel de trei camere se închiriază cu 900 euro.

Dacă facem o comparație între rată și chirie, vom observa că în unele cazuri, diferențele sunt semnificative. De exemplu, pentru un apartament de două camere în valoare de aproximativ 100.000 euro, la un credit cu dobândă fixă inițială pe 30 de ani, rata este aproximativ 2.200 lei.

O chirie pentru un apartament asemănător costă, în medie, în Capitală, aproximativ 3.000 lei, deci cu 35% mai mare decât rata.

Valoarea chiriilor a crescut semnificativ în toată țara cu procente semnificative. Să

Oradea este surpriza ultimilor ani în imobiliare, orașul fiind în topul scumpirilor. Prețul de închiriere a garsonierelor a crescut aici cu 37% în doar un an. Și în Brașov, garsonierele sunt mai scumpe cu 20% față de ianuarie 2024.

FOTO: Envato

Citește și:

Cât este rata lunară la un APARTAMENT de 70.000 de euro, achiziționat prin Noua Casă. Ce salariu net trebuie să câștige un român, pentru a fi eligibil

Cum se rambursează un credit ipotecar. Experții recomandă diminuarea perioadei de împrumut

Cartierul unde preţurile la APARTAMENTELE cu trei camere au crescut în luna ianuarie cu 41.000 de euro, față de aceeași perioadă de anul trecut

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie