Prima pagină » Actualitate » Ziua Internațională a Toleranței | Gabriela Firea, semnal de alarmă: ”În ultimele 9 luni s-au înregistrat 66.000 de intervenții ale Poliției în cazuri de violență domestică”

Ziua Internațională a Toleranței | Gabriela Firea, semnal de alarmă: ”În ultimele 9 luni s-au înregistrat 66.000 de intervenții ale Poliției în cazuri de violență domestică”

Ziua Internațională a Toleranței | Gabriela Firea, semnal de alarmă: ”În ultimele 9 luni s-au înregistrat 66.000 de intervenții ale Poliției în cazuri de violență domestică”
Gabriela Firea - ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse

În 1995, Organizația Națiunilor Unite (ONU) a declarat ziua de 16 noiembrie Ziua Internațională a Toleranței, precizând că ”toleranța reprezintă respectul, acceptarea și aprecierea bogăției și diversității culturilor lumii noastre, felurilor noastre de expresie și manierelor de exprimare a calității noastre de ființe umane”. 

În acest context, Gabriela Firea – ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse – trage un semnal de alarmă și scrie în mediul online că orice formă a intoleranței trebuie condamnată, iar violența domestică și discriminarea sunt intolerabile.

Din păcate, mai scrie Gabriela Firea, violența domestică este o realitate tristă a României de azi, nu mai puțin de 66.000 de intervenții ale poliției având loc în ultimele 9 luni.

Sărbătorim astăzi Ziua Internațională a Toleranței, încă un îndemn la bine, la acceptarea diferențelor dintre noi și la conștientizarea că, pentru a progresa împreună, avem nevoie de fiecare dintre noi. Condamn ferm orice formă a intoleranței! Nedreptatea, violența, discriminarea și marginalizarea sunt, din păcate, mult prea prezente în lumea în care trăim.

Cred că sunt lecții care trebuie predate copiilor de la vârste cât mai fragede. Sunt mama a trei băieți și mereu i-am învățat să fie iubitori, răbdători și buni cu toți din jurul lor. Copiii trebuie ajutați să devină persoane tolerante și să știe de mici că violența naște violență.

Există, totuși, situații unde nu putem închide ochii. Violența domestică și discriminarea sunt intolerabile, iar victimele trebuie protejate! Agresorii trebuie pedepsiți aspru, dar au nevoie și de consiliere pentru a evita o recidivă”, notează Gabriela Firea.

În ultimele 9 luni ale anului 2022 s-au înregistrat 66.000 de intervenții ale Poliției în cazuri de violență domestică, iar jumătate dintre acestea au avut loc în mediul rural. Dintre acestea, în 41.000 de cazuri vorbim de fapte penale. Tot în aceste 9 luni au fost emise peste 15.000 de ordine de protecție

Gabriela Firea

4.000 de persoane au sunat la numărul de urgență dedicat victimelor violenței domestice

Gabriela Firea reamintește, în postarea sa, și numărul de urgență care este alocat victimelor violenței domestice, discriminării pe criteriul de sex și traficului de persoane.

De la începutul anului 2022, 4.000 de persoane au sunat la acest număr, iar 5.000 de victime ale violenței domestice au beneficiat de consiliere și terapie prin proiectul ”VENUS – Împreună pentru o viață în siguranță”.

Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse, prin Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între femei şi bărbați, a dezvoltat proiectul «VENUS – Împreună pentru o viață în siguranță». Peste 5.000 de victime ale violenței domestice au primit, până acum, găzduire, consiliere vocațională și terapie prin grupuri de suport, în cele 42 de locuințe protejate din toate județele țării.

Există o Rețea Națională Inovativă Integrată care oferă 126 de servicii acestor victime. În spiritul toleranței și pentru a-i aduce pe drumul cel bun există 8 centre de asistență şi consiliere destinate agresorilor”, mai precizează ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse.

Vă reamintesc, ori de câte ori am ocazia, de telefonul de urgență 0800.500.333 – HELPLINE dedicat victimelor violenței domestice, discriminării pe criteriul de sex și traficului de persoane. Aici au sunat de la începutul anului peste 4.000 de persoane”

Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse


Citește și: 

Recomandarea video

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Tatăl Loredanei Groza, înmormântat la cimitirul Bellu. Familia și apropiații își iau rămas-bun într-un mod special
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un psiholog explică de ce unele cântece ne rămân „blocate” în minte