Prima pagină » Actualitate » Gabriela Firea, după ce un parlamentar maghiar a declarat că o jurnalistă de la Radio Târgu Mureș ar trebui spânzurată: ”Este o faptă penală și se pedepsește ca atare! Astfel de gesturi nu sunt de tolerat”

Gabriela Firea, după ce un parlamentar maghiar a declarat că o jurnalistă de la Radio Târgu Mureș ar trebui spânzurată: ”Este o faptă penală și se pedepsește ca atare! Astfel de gesturi nu sunt de tolerat”

Gabriela Firea, după ce un parlamentar maghiar a declarat că o jurnalistă de la Radio Târgu Mureș ar trebui spânzurată: ”Este o faptă penală și se pedepsește ca atare! Astfel de gesturi nu sunt de tolerat”

Deputatul maghiar Barna Bartha, membru al partidului extremist Patria Noastră din Ungaria, a participat la o întâlnire organizată la Sfântu-Gheorghe, declarând că o jurnalistă de la Radio Târgu Mureș ar trebui ”spânzurată”. În același timp, același parlamentar a mai spus că ”asistăm la ţiganizarea secuimii şi poporului maghiar”, iar Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse a reacționat în mediul online.

Societatea Română de Radiodifuziune (SRR) a catalogat aceste declarații drept ”un atac grav împotriva normelor de bază ale democrației, ale statului de drept, declarațiile care fac apel la puritate rasială fiind inacceptabile într-o Românie democratică și tolerantă”.

”Un politician din Ungaria aflat în România a lansat ameninţări la adresa jurnalistei Boróka Parászka, redactor la Radio Târgu Mureş. Barna Bartha, deputat al partidului extremist Patria Noastră, a numit-o pe colega noastră ticăloasă şi a afirmat că astfel de oameni ar trebui spânzuraţi şi eliminaţi din cadrul comunităţii maghiare”, au precizat reprezentanții SRR.

Totodată, Serviciul de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Mureş a anunţat, vineri, că s-a autosesizat în cazul afirmaţiilor deputatului Patria Noastră.

”Serviciul de Investigaţii Criminale din cadrul I.P.J. Mureş s-a sesizat din oficiu cu privire la o infracţiune de ameninţare, referitor la persoana vătămată, jurnalist la Radio Târgu Mureş. În continuare, se efectuează cercetări, pentru a se stabili cu exactitate cauzele şi împrejurările producerii evenimentului”, au transmis reprezentanții IPJ Mureș într-un într-un comunicat.

Gabriela Firea: ”Violența naște violență!”

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse și-a manifestat consternarea după declarațiile parlamentarului maghiar, avertizând că ”violența naște violență”, iar ”normalitatea, respectul și bunul simț nu au etnie sau culoare politică”.

Violența naște violență! Condamn cu fermitate orice formă de violență sau instigare la violență, în special când la mijloc e vorba de o femeie.

Am citit cu amărăciune relatările presei cu privire la amenințările la adresa unei doamne, jurnalist la postul public de radio. E și mai grav faptul că afirmațiile extreme au fost făcute de membrii unui partid politic. Normalitatea, respectul și bunul simț nu au etnie sau culoare politică și nu țin de statul social sau funcția ocupată.

Amenințarea cu moartea este o faptă penală și se pedepsește ca atare!

Astfel de gesturi nu sunt de tolerat și solicit instituțiilor statului să se autosesizeze și să ia de urgență toate măsurile legale în acest caz. De asemenea, e nevoie de solicitarea unor sancțiuni la nivel diplomatic, având în vedere cetățenia străină a „agresorilor”, a notat Gabriela Firea în mediul online.

”Îi transmit jurnalistei toată susținerea mea și a colegilor mei din Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse. Am solicitat deja Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați să se implice în acest caz și să ofere sprijin jurnalistei, dacă va fi nevoie”

Gabriela Firea

ActiveWatch își exprimă solidaritatea cu Parászka Boróka

ActiveWatch și-a solidaritatea cu Parászka Boróka, jurnalistă a radioului public de limbă maghiară Radio România Târgu Mureș, țintă a unor mesaje formulate public de politicianul de extremă dreaptă Bartha Barna.

Acesta acreditează ideea că jurnalista ar trebui să fie victima unor acte violente, de natură să îi suprime chiar viața, îndemnând la violență cu consecințe deosebit de grave la adresa integrității fizice a acesteia.

Condamnăm ferm discursul public extremist de incitare la violență împotriva acestei jurnaliste și de incitare la ură și discriminare împotriva atât a jurnaliștilor, cât și a minorităților etnice romă și evreiască, de care se face responsabil politicianul Bartha Barna.

Reamintim că discursul extremist de acest tip reprezintă o infracțiune și solicităm Parchetului General să se sesizeze din oficiu pentru cercetarea faptelor de natură penală de instigare publică la comiterea de infracțiuni și incitarea publicului la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane, prevăzute de Codul penal (art. 368 și 369).

Salutăm comunicatul Inspectoratului de Poliție Județean Mureș prin care anunță sesizarea din oficiu în cauză cu speranța demarării unei anchete rapide și efective de natură a sancționa derapaje de o asemenea gravitate inclusiv prin mijloace de drept penal”, au transmis reprezentanții ActiveWatch.

De asemenea, Reporteri fără Frontiere a publicat un mesaj pe Twitter în care condamnă amenințările la adresa jurnalistei Parászka Boróka și cere ca astfel de atacuri să fie investigate penal.

“O «lepădătură» care ar trebui «spânzurată». RSF condamnă amenințarea cu moartea exprimată de un membru al parlamentului #Hungary, Barna Bartha, împotriva jurnalistei unui post de radio public de limbă maghiară din România, Boroka Paraszka, în vizita sa în Transilvania. Un astfel de atac trebuie investigat penal!”, au transmis și reprezentanții Reporteri fără Frontiere.


Citește și: 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce obiecte din casă îi pot face rău pisicii? Iată ce spun specialiștii!