Prima pagină » Actualitate » Volodimir Zelenski, după atacurile din Bucea și Kramatorsk: Simt ură față de Rusia. Nu mai am lacrimi, nici măcar nu mai pot să plâng

Volodimir Zelenski, după atacurile din Bucea și Kramatorsk: Simt ură față de Rusia. Nu mai am lacrimi, nici măcar nu mai pot să plâng

Volodimir Zelenski, după atacurile din Bucea și Kramatorsk: Simt ură față de Rusia. Nu mai am lacrimi, nici măcar nu mai pot să plâng

La doar câteva ore după atacul sângeros asupra gării din orașul ucrainean Kramatorsk, în urma căruia au murit cel puțin 50 de civili, președintele Volodimir Zelenski a vorbit despre atrocitățile din stația de tren. „Nu mai pot să plâng”, spune el.

Președintele ucrainean a fost întrebat, într-un interviu acordat publicației BILD, dacă urăște Rusia.

„Da, simt ură față de Rusia, față de soldații ruși. Când văd aceste imagini în fața ochilor mei. Copii uciși, fără picioare, fără brațe. Este groaznic”, a spus Zelenski.

Ca tată, se gândește la copiii săi în astfel de momente. Sunt momentele precum absolvirea sau nunta, „atunci te gândești la părinții copiilor morți. Atunci te gândești că nu vor trăi niciodată aceste momente cu copiii lor”, a explicat, emoționat, președintele Ucrainei.

Întrebat despre masacrul de la Bucea și atacul cu rachete de la Kramators, Zelenski a spus: „Nu mai am lacrimi, nici măcar nu mai pot să plâng”.

„Ce se întâmplă în aceste sate din sud, cum ar fi lângă Kherson, Zaporizhia și în est – nu știm. Multe orașe au fost pur și simplu complet distruse. Fără case, fără oameni – nu știu ce vom găsi acolo”, a adăugat sursa citată.

Cel mai rău lucru pe care l-a auzit în ultimele zile

Un politician de frunte din UE a vrut să vadă dovezi de la președintele ucrainean că toate crimele de război de la Bucea nu au fost înscenate! Aceasta este propaganda pe face o folosește Kremlinul.

„Arată-ne dovezi că nu a fost pus în scenă”, i s-ar fi cerut lui Zelenski de un șef de guvern european.

Întrebat dacă Germania a fost principalul vinovat pentru care au existat întârzieri repetate în sancțiuni, președintele ucrainean a spus clar: „Da, unele țări, Germania este una dintre ele, sunt împotriva embargoului pe petrol și gaze. Mă bucur că al 5-lea pachet (de sancțiuni UE- n.red.) include embargoul cărbunelui și lemnului.”

De altfel, spune liderul de stat, Germania a fost precaută cu privire la sprijinirea Ucrainei.

„Germania nu ne-a sprijinit cu arme. Germania a spus deschis că nu vom fi membru NATO. Dar dacă rămânem sinceri: retorica Germaniei s-a schimbat. Germania este conservatoare și rece – dar trenul s-a mișcat”, spune Zelenski.

Președintele ucrainean a subliniat încă o dată că oamenii din Germania nu sunt deloc reci sau insensibili. A văzut marile demonstrații pentru Ucraina: „A fost mult sprijin. Acolo am văzut chipul germanilor!”

Mai există loc de discuții între Zelenski și Putin?

În trecut, Zelenski a subliniat în repetate rânduri că va sta la aceeași masă cu Vladimir Putin pentru negocieri. Acest lucru este valabil și astăzi, potrivit președintelui ucrainean.

„Astăzi, Ucraina nu are de ales decât să se așeze la masa negocierilor. Dar în afară de Rusia, nicio altă putere nu are capacitatea de a opri acest război. El singur decide când se va termina acest război”, a declarat Zelenski pentru BILD.

La finalul interviului, Zelenski a fost întrebat ce vede când închide ochii, înainte de culcare. „Nu vad nimic. Este foarte greu să dormi. Nu-mi amintesc ultima dată când am dormit bine”, a răspuns el.

Citește și Românii pot fi „Alături de Ucraina” în campania pentru refugiați organizată de Asociația Medici pentru România în parteneriat cu grupul de presă Gândul

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză