Prima pagină » Știri politice » ATACURI PREZIDENȚIALE. Victor Ponta, de la „pisic” și „mitoman” la nominalizarea pentru a doua oară ca premier

ATACURI PREZIDENȚIALE. Victor Ponta, de la „pisic” și „mitoman” la nominalizarea pentru a doua oară ca premier

ATACURI PREZIDENȚIALE. Victor Ponta, de la
A doua desemnarea ca premier a lui Victor Ponta vine după o perioadă în care președintele Traian Băsescu l-a atacat dur pe șeful guvernului pe care l-a caracterizat drept "bolnav", "mitoman", "pisic" și l-a avertizat că nu are în intenție să-l nominalizeze pentru Victoria pe motiv că "o broscuță" poate înghiți, dar "un porc" nu.

A doua desemnarea ca premier a lui Victor Ponta vine după o perioadă în care președintele Traian Băsescu l-a atacat dur pe șeful guvernului pe care l-a caracterizat drept „bolnav”,  „mitoman”, „pisic” și l-a avertizat că nu are în intenție să-l nominalizeze pentru Victoria pe motiv că „o broscuță” poate înghiți, dar „un porc” nu. De asemenea, cu două zile înainte de alegeri, Băsescu a făcut un profil al premierului pe care și l-ar dori, din caracterizările prezidențiale nereieșind că Victor Ponta este candidatul potrivit.

La doar câteva zile de la începerea campaniei electorale, într-o declarație a lui Traian Băsescu făcută în preajma Consiliului European, șeful statului i-a transmis premierului că nu este normal ca el să reprezinte România la CE.

26.11.2012 Președintele l-a comparat pe Victor Ponta cu Nicolae Ceaușescu, numindu-l mincinos. Totodată, Băsescu a mai spus despre premier că nu are soluții pentru România, o țară în prezent stabilizată.

„Totul are o limită în tratamentul pe care îl accept de la mincinoști. Am văzut interviuri în care domnul prim ministru vorbește de lecția pe care a învățat-o în această vară și cum își dorește el coabitarea. Vreau să îl asigur că ziariștii străini au primit și declarațiile aici. Nu poți să spui asta pentru că ai nevoie de această minciună în presa străină, iar în țară să îl utilizezi pe președinte și pe afișe, și în virale. Doar Ceaușescu a crezut că poate păcăli așa lumea democratică. A venit și al doilea, Ponta”.

27.11.2012. Președintele Traian Băsescu a ieșit din nou în public, cu un nou atac la premier, spunând că este șantajat și că „face ce-i spune Voiculescu”. Mai mult,  Băsescu l-a caracterizat pe Ponta ca fiind „un pisic”, „mitoman”, „bolnav”. Întrebat despre o nouă nominalizare a lui Ponta, șeful statului a spus că nu i-ar putea da un nou mandat unui politician care l-a suspendat, pe motiv că  „o broscuță mai poți înghiți, dar un porc mai greu”.

„Opțiunea mea este pentru o soluție proeuropeană după alegerile din 9 decembrie. Victor Ponta e mitoman, e bolnav, iar când vine la Cotroceni e ca un pisic. Cine crede că se poate pune un politruc care hămăie la televizor și acoperă lipsa de activitate gugvernamentală se înșală”

„Nu trebuie să înghiți porci. O broscuță mai merge, dar un porc e greu de înghițit”.

„Victor Ponta când vine la mine este ca un pisic, este ca un pisicuț, și după ce iese vorbește cum vedeți. Ce să cred eu despre un astfel de om? El e mitoman, e bolnav. Cum e Antonescu bolnav de somn, el e bolnav de minciună (…) Când vine la mine spune „da, de acord”. Astea sunt reacțiile lui, nu vă spun prostii, sunt președintele României. Trebuia să-i dau de pe față masca. Ce să-mi spună mie Victor Ponta despre politica externă? Miau, miau”.

05.12.2012.  Președintele Traian Băsescu a ieșit cu un nou atac la adresa guvernului condus de Victor Ponta pe care l-a acuzat că e „predispus la fraudarea alegerilor”

 „Actualul Guvern condus de doctorul Ponta este predispus la fraudarea alegerilor. Mai sunt trei zile până la alegeri și creează condiții de fraudare prin neanunțarea numărului de electori. Este obligația Guvernului să facă public numărul de cetățeni români cu drept de vot. Îi atenționez să nu uite, cum au uitat la referendum, pe cei 500.000 de cetățeni români cu domiciliu în străinătate. Ei au domiciliul stabil și trebuie incluși în listele permanente din diaspora”

07.12.2012 Cu două zile înainte de alegeri, președintele Băsescu a susținut o declarație la Cotroceni în care a făcut profilul premierului pe care și-ar dori să-l nominalizeze după alegeri. Tiparul prezidențial nu se potrivea lui Ponta.

„Nu fac niciun secret, nu întâmplător spun asta înainte de ziua alegerilor, pentru că o să am ecourile de la politicieni și populație. Profilul premierului:trebuie să fie un pro-european și un pro-atlantist. Domiciliul acestei țări este în UE și NATO. Mi-aș dori mult ca cel pe care îl voi desemna, dar și cei pe care partidele mi-i vor propune, să fie o personalitate loială interesului național pe care să-l pună deasupra interesului de partid. Prin toată activitatea lui să fie un om care a susținut principiile Constituției, statului de drept și valorile europene să fie un mod de viață. (…) Un alt aspect: să nu aibă vulnerabilități. (…)Aș vrea să avem un prim ministru care prin ceea ce spune în CV să fie imbatabil. Aș vrea să fie un politician care să rupă puțin filmul urât în care ne aflăm. Un politician care aflat în fruntea guvernului să garanteze că nu vor fi abuzuri. Trebuie să vină dintre cei aleși în această campanie, să strângă o majoritate în parlament. M-aș bucura dacă ar fi și un om care să fi trecut prin administrația centrală”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Român arestat în Germania pentru TERORISM DE EXTREMĂ DREAPTĂ. Acuzat de planuri pentru „război al terorii”
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Covorul roșu, spaima lui Nicușor Dan! De ce nu-l nimerește: „Nu-s formule matematice!”. Verdictul stiliștilor
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Este legal ca o mașină să fie condusă de mai mulți șoferi? În ce cazuri e obligatorie foaia de parcurs
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
O nouă descoperire răstoarnă ce s-a știut până acum despre sacrificiile incașilor