Prima pagină » Știri politice » Orban, despre urmărirea penală începută de DIICOT, în cazul Dăncilă: Mi-am făcut datoria

Orban, despre urmărirea penală începută de DIICOT, în cazul Dăncilă: Mi-am făcut datoria

Orban, despre urmărirea penală începută de DIICOT, în cazul Dăncilă: Mi-am făcut datoria

„Până acum nu am fost chemat la audieri.(…) Când voi fi citat sau invitat voi anunța public. Am văzut informația, am inteles că este vorba de practic deschiderea in rem, adică se cercetează faptele și încă nu persoanele. Deci eu mi-am făcut datoria, am depus sesizarea, am prezentat faptele pe care le-am considerat că sunt semnificative în ceea ce privește derularea procedurii. Am considerat că este necesară această cercetare care trebuie făcută de oameni care au competențele necesare stabilite prin Constituție și prin legi privitor la cele patru posibile infracțiuni: difuzarea de informații cu caracter de secret, refuzul de informare a președintelui atunci când se comit fapte care afectează interesuil statului, uzurparea funcției pentru că premierul pactic a acționat fără să aibă atribuții constituționale în domeniul politicii externe (…), și de asemenea pentru trădare”, a afirmat președintele PNL, Ludovic Orban, la Parlament.

Procurorii DIICOT au început urmărirea penală cu privire la fapte pentru infracțiuni de înaltă trădare și divulgarea secretului care periclitează securitatea națională în cazul plângerii depuse de Ludovic Orban împotriva premierului Viorica Dăncilă.

Procurorii au început urmărirea penală pentru fapte, încă din data de 7 iunie, infracțiunile fiind de înaltă trădare și divulgarea secretului care periclitează securitatea națională.

Procurorul-șef DIICOT, Daniel Horodniceanu, anunța că plângerea depusă de Ludovic Orban împotriva premierului Viorica Dăncilă este în lucru, precizând că încă nu au venit informațiile solicitate de la SRI.

„Este în lucru. Știu că s-au făcut solicitări, exact cum vă spuneam, pe data de 6 iunie și așteptăm rezultatele”, a declarat Daniel Horodniceanu.

Întrebat dacă au venit răspunsurile de la Serviciul Român de Informații, Daniel Horodniceanu a răspuns negativ. „Nu au venit, nu. Din ce știu eu nu, dar trebuie verificat”.

În plângere, liderul PNL, Ludovic Orban, îi acuză pe Liviu Dragnea și pe premierul Viorica Dăncilă de „difuzarea de informații cu caracter secret, uzurparea de funcție și refuzul de informare a Președintelui României” în cazul memorandumului privind mutarea Ambasadei Israelului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?