Premierul britanic Keir Starmer a confirmat luni că va demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist și, implicit, din cea de prim-ministru al Marii Britanii. Acesta a explicat că decizia a fost luată în interesul țării și al formațiunii politice pe care o conduce, anunțând totodată calendarul pentru alegerea succesorului său.
„Keir, îți mulțumesc pentru toată cooperarea noastră, pentru sprijinul tău și pentru deciziile comune care au contribuit la consolidarea Europei noastre și a protejării vieții.
Regatul Unit a fost, este și va rămâne printre liderii mondiali. Aici, în Ucraina, prețuim profund Marea Britanie, iar fiecare întâlnire și fiecare conversație pe care am avut-o a fost întotdeauna plină de substanță reală.
Îți mulțumesc că ești mereu în contact, că ești mereu implicat și că te străduiești mereu să faci ceea ce este necesar și ceea ce va ajuta cu adevărat.
Îi urez Regatului Unit și întregului popor britanic mult succes, precum și realizării obiectivelor voastre naționale. Avem încredere în Marea Britanie.
Keir, ești întotdeauna un oaspete binevenit în Ucraina.”
Andy Burnham a confirmat că va candida pentru a-l înlocui pe Keir Starmer.
„Keir a adus un serviciu imens țării noastre și vreau să-i mulțumesc pentru conducerea și dăruirea sa într-o perioadă atât de dificilă.
Decizia sa marchează începutul unei tranziții și este important ca acest proces să fie desfășurat într-un mod ordonat și responsabil. Mă voi înscrie ca parte a acestui proces.
Țara se așteaptă la stabilitate, seriozitate și o concentrare continuă asupra problemelor care contează cel mai mult și asta va obține.
Pe măsură ce avansăm, prioritatea noastră trebuie să fie să lucrăm împreună pentru a readuce țara acolo unde ne dorim cu toții să fie. Oamenii vor să vadă progrese în ceea ce privește creșterea economică, costul vieții, serviciile publice, locuințele și oportunitățile pentru următoarea generație.
Schimbările politice nu ar trebui să distragă niciodată atenția de la responsabilitatea de a îmbunătăți viața oamenilor.
Mișcarea laburistă a fost întotdeauna cea mai puternică atunci când privește înainte cu încredere și hotărâre. Asta vom face de acum înainte și ne vom asigura că această tranziție este un proces pozitiv de reînnoire pentru partidul și țara noastră.”
Anthony Albanese, premierul australian, a emis o declarație în urma demisiei lui Keir Starmer.
„Îl consider pe Keir Starmer un prieten și mă gândesc la el într-o zi care trebuie să fie foarte grea.
A servi în viața publică este un privilegiu extraordinar, dar politica poate fi și o treabă dificilă.
Când va veni momentul ca Keir să părăsească Downing Street, va putea fi mândru de contribuția pe care a adus-o țării pe care o iubește și Partidului Laburist pe care l-a condus înapoi la guvernare în 2024.
Sunt recunoscător pentru oportunitățile pe care le-am avut de a lucra împreună pentru a consolida parteneriatul nostru de apărare și securitate Aukus, pentru a sprijini poporul curajos al Ucrainei și pentru a proteja copiii de daunele pe care le pot face rețelele de socializare.
Le urez lui Keir, Victoria și copiilor lor mult succes în tot ce le rezervă viitorul.”
Sir Keir Starmer este al șaselea prim-ministru care demisionează în puțin sub un deceniu.
David Cameron a demisionat din funcția de prim-ministru acum 10 ani în urma votului pentru ieșirea din UE. Theresa May a demisionat în 2019, în timp ce Boris Johnson și Liz Truss au demisionat amândoi în 2022.
Rishi Sunak a demisionat în 2024, în urma înfrângerii partidului său la alegerile generale, pe care partidul lui Starmer le-a câștigat cu o victorie zdrobitoare.
La puțin de doi ani Starmer și-a anunțat demisia.
Președintele Comisiei Europene i-a mulțumit lui Sir Keir Starmer, în urma anunțului său că va demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist și prim-ministru.
„Poate dura ani de zile pentru ca mulți lideri să devină omul de stat care ai devenit în doar doi ani. Securitatea europeană și ucraineană este mai puternică datorită ție.
Mulțumesc, dragă Keir.”
Într-o declarație oficială, Keir Starmer a recunoscut că în interiorul Partidului Laburist au existat semne clare privind nevoia unei schimbări la vârf.
„Întrebarea pe care partidul meu și-o pune acum este dacă sunt persoana cea mai potrivită pentru a conduce Partidul Laburist la următoarele alegeri generale. Am auzit răspunsul grupului meu parlamentar la această întrebare și accept acel răspuns cu bunăvoință.”
Premierul britanic a subliniat că hotărârea sa nu este una personală, ci una pe care o consideră necesară pentru binele Marii Britanii și al Partidului Laburist.
„Fiecare decizie pe care am luat-o a fost despre a pune pe primul loc țara pe care o iubesc. De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist.”
Starmer a insistat că toate deciziile luate pe parcursul mandatului său au avut ca obiectiv interesul național, argument pe care l-a invocat și în momentul anunțării retragerii.
Liderul laburist a dezvăluit că și-a informat deja suveranul cu privire la hotărârea sa.
„Am vorbit în această dimineață cu Majestatea Sa Regele pentru a-l informa cu privire la decizia mea.”
Odată cu anunțul demisiei, Starmer a cerut conducerii partidului să stabilească rapid calendarul pentru alegerea succesorului său.
„Am cerut Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerea unui nou lider. Nominalizările se vor deschide pe 9 iulie. Acest lucru va asigura că Partidul Laburist va avea un nou lider până la revenirea Parlamentului în septembrie.”