Prima pagină » Știri » ANUNȚ. Ministrul Muncii: Vom continua măsurile de sprijin pentru angajații din domeniile afectate de criză / Cine va beneficia în continuare de indemnizații și stimulente din partea Guvernului

ANUNȚ. Ministrul Muncii: Vom continua măsurile de sprijin pentru angajații din domeniile afectate de criză / Cine va beneficia în continuare de indemnizații și stimulente din partea Guvernului

ANUNȚ. Ministrul Muncii: Vom continua măsurile de sprijin pentru angajații din domeniile afectate de criză / Cine va beneficia în continuare de indemnizații și stimulente din partea Guvernului

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a făcut o declarație vineri, la Ministerul Muncii, în cadrul căreia a vorbit despre acordarea de indemnizații și stimulente pentru persoanele a căror activitate este afectată de restricțiile încă în vigoare pentru limitarea pandemiei de COVID-19.

Potrivit ministrului, persoanele care lucrează în domeniile încă afectate de restricții și care se află în concediu de creștere a copilului vor beneficia în continuare de sprijinul statului.

„În primul rând, la inițiativa Ministerului Muncii, Guvernul a fost de acord ca pentru angajații companiilor ale căror activități sunt în continuare restricționate, cele câteva care au mai rămas restricționate, anume activitățile în restaurante, spectacolele și activitățile cu peste 500 de persoane, spectacolele în teatre, spațiile de joacă închise, pentru aceste domenii, acolo unde persoanele aflate în concediu de îngrijire a copilului, sau persoane care erau pe punctul de a se întoarce la serviciu, pentru toate aceste persoane prelungim măsurile de sprijin, în sensul în care acordăm în continuare, pe durata menținerii măsurilor de restricție, indemnizația de creștere a copilului, stimulentul de inserție, stimulentul pentru persoanele aflate în concediu de acomodare în vederea adoptării unui copil”, a declarat ministrul Muncii, Violeta Alexandru.

Continuă acordarea șomajului tehnic pentru domeniile afectate

Violeta Alexandru a mai spus că Ministerul Muncii va continua acordarea șomajului tehnic pentru angajații din domeniile afectate în continuare de restricții.

Totodată, ministrul a adăugat că Guvernul a decis ca ajutoarele de deces să fie acordate și pentru moștenitorii persoanelor aflate în concediu de creștere a copilului.

„Activitatea Ministerului Muncii rămâne concentrată pe acordarea șomajului tehnic în domeniile în care restricțiile se mențin. ANOFM îmi prezintă periodic problemele și le rezolvăm, dar se observă că lucrurile evoluează bine. Am luat o măsură corectă cu privire la posibilitatea ca și moștenitorii, respectiv alți membri ai familiei unei persoane care, aflată în concediu de creștere a copilului, decedează, ea fiind în această perioadă necontributoare, aparținătorii vor putea primi ajutorul de deces”, a spus vineri ministrul Muncii.

Premierul a detaliat, joi seara, care sunt restricţiile care vor fi ridicate după 15 iunie. Se vor putea redeschide mall-urile, piscinele exterioare, grădiniţele şi afterschool-urile și nu va mai fi nevoie de izolare la domiciliu pentru românii care vin din anumite țări.

În ceea ce privește prelungirea stării de alertă, Guvernul va adopta săptămâna viitoare o hotărâre. Nevoia acestei măsuri a fost anunțată de președintele Klaus Iohannis, după o ședință cu premierul și membri ai Executivului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Se mărește familia lui Carmen de la Sălciua. A anunțat venirea pe lume a unui copil: „Sunt fericită cu tot sufletul”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Fizicienii au creat un „mini-univers” în care timpul a apărut de unul singur