Prima pagină » Știri » Tudose, după inspecția la Tarom: „Parcă până acum nu au avut conducere”

Tudose, după inspecția la Tarom: „Parcă până acum nu au avut conducere”

Tudose, după inspecția la Tarom:
Detalii pe Gândul.

În urma vizitei făcute la Tarom și la Aeroportul Otopeni, premierul Mihai Tudose susține că a constatat că există „dorință de muncă” și i-a asigurat pe cei de acolo de sprijin guvernamental.

„N-am venit neapărat să verific, am venit la două companii care sunt și trebuie să rămână un simbol al României. Și aeroportul, și compania TAROM sunt ca interfață pentru oricine vine în România și își formează o primă imagine. Am venit să văd care sunt într-adevăr și problemele reale ale celor două companii, să vedem în ce măsură Guvernul poate interveni și ajuta cele două companii. Am vorbit atât cu domnul director de la aeroport, cât și cu conducerea interimară a TAROM, înțeleg că plănurile sunt bune, există dorință de muncă, există și disponibilitatea personalului din conducerea celor două societăți de a restructura și de a duce partea de management la alt nivel. Le urez succes și i-am asigurat de tot sprijinul guvernamental”, a declarat premierul Mihai Tudose după vizita la cele două instituții.

Întrebat ce probleme a constatat la Tarom, Tudose a răspuns: „multe”.

„Cineva din echipa care mă însoțește a avut o remarcă foarte tristă: ‘Parcă până acum nu au avut conducere’. Ăsta e adevărul”, a ținut să precizeze Tudose.

Prim-ministrul a verificat condițiile de la Aeroportul Otopeni, dar și cum se lucrează la Tarom.

Vizita la Tarom vine după ce, recent, conducerea s-a schimbat ca urmare a criticilor premierului Mihai Tudose referitoare la pierderile companiei. Florin Susanu este directorul interimar al companiei, după ce Eugen Davidoiu a demisionat din funcție.

La ședința de guvern anterioară demisiei lui Davidoiu, premierul Mihai Tudose a criticat managementul acestuia. În ultimul an, la Tarom au fost înregistrate pierderi de peste 104 milioane lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un cercetător a creat vaccinul administrat prin bere