Prima pagină » Știri politice » Președintele inventează un „centru de comandă” care să monitorizeze informațiile, Moșteanu cerea „închiderea de conturi și televiziuni”

Președintele inventează un „centru de comandă” care să monitorizeze informațiile, Moșteanu cerea „închiderea de conturi și televiziuni”

Ruxandra Radulescu
Președintele inventează un „centru de comandă” care să monitorizeze informațiile, Moșteanu cerea "închiderea de conturi și televiziuni”

Președintele Nicușor Dan a anunțat că, pentru a combate informațiile de tip „fake news”, va organiza „un centru de comandă”, în acest sens. Liderul de la Cotroceni a subliniat că rolul președintelui în această situație este „foarte important”.

Nicușor Dan a precizat că un sistem pentru gestionarea informațiilor false ar putea fi  finalizat până în vara lui 2026. „Rolul președintelui este foarte important”, a precizat Nicușor referitor la proiectul de combatere a fake-news-urilor.

În cadrul interviului, președintele Nicușor Dan a declarat că, din momentul în care a ajuns la șefia statului, nu a sesizat nicio interferență din partea Rusiei.

„În ultimele șase luni nu am văzut o decizie majoră a vreunei autorități a statului care să fie influențată din zona rusă”, a declarat președintele la Epoch Times.

Este relevant de menționat că Nicușor Dan a mizat puternic, în timpul campaniei prezidențiale, pe desecretizarea raportului despre anularea alegerilor, promisiune ce pare a fi dată uitării șase luni mai târziu.

Întrebat când va fi publicat raportul despre anularea alegerilor, Nicușor Dan nu a putut da un termen și a oferit explicații evazive, puse în baza „detaliilor tehnice”. Președintele a conchis însă că acest raport că trebuie să fie „convingător”.

„Lucrurile din acel viitor raport sunt relativ tehnice și pentru că este o așteptare pentru acel raport și vreau să fiu sigur că în momentul în care el va fi pus la dispoziția publicului va fi cât mai convingător cu putință. Toate acele elemente tehnice”, transmis Nicușor Dan.

Totodată, cu puțin timp înainte de a demisiona, fostul ministru al Apărării Ionuț Moșteanu a dat de înţeles că ar trebui închise conturile de pe reţelele de socializare şi televiziunile care transmit informaţii false.

„Când vom putea controla curăţenia spaţiului public” o vom face, a replicat Moşteanu.


Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Un salt uriaș al evoluției vieții pe Pământ s-a întâmplat mai devreme decât credeau cercetătorii