Prima pagină » Justiție » De ce s-a creștinat, în pușcărie, Abdullah Ataș. A procedat la fel ca cei mai odioși criminali

De ce s-a creștinat, în pușcărie, Abdullah Ataș. A procedat la fel ca cei mai odioși criminali

Abullah Ataș, turcul condamnat pentru crimă care a evadat de la Penitenciarul Rahova a procedat întocmai ca unii dintre cei mai periculoși deținuți după ce a decis să-și schimbe religia. Totuși, anchetatorii aflați pe urmele sale sunt de părere că motivele pentru care deținutul turc s-a convertit la creștinism sunt diferite de ale altor criminali.

O fotografie publicată în exclusivitate de Gândul, în vara lui 2023, îl prezenta pe deținutul Abdullah Ataș lângă Patriarhul Daniel. Prezența lui Ataș în dreapta Patriarhului dovedește că turcul aderase la creștinism dinainte, gest nemaintâlnit printre musulmanii aflați în detenție, în România.

Abdullah Ataș alături de Patriarhul Daniel

Deținutul de origine turcă a procedat, însă, la fel ca unii dintre cei mai periculoși criminali români. Este vorba despre Alexandru Ilie, zis Sandu Geamănu și Gheorghe Dincă, cunoscut în presă drept Monstrul de la Caracal.

Gheorghe Dincă, Monstrul de la Caracal

Ultimii doi au ales cultul penticostal. Surse din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au afirmat, pentru Gândul, că Geamănu s-a pocăit în anii 2000, pe când era închis pentru că, împreună cu alte persoane ar fi răpit, sechestrat și torturat un bărbat în ceea ce s-a numit „Dosarul Portbagajul”, iar Dincă a renunțat la ortodoxie în Penitenciarul Craiova.

Sandu Geamănu

Sursele Gândul au explicat că amândoi au căutat, în principal, să obțină diferite avantaje materiale și să fie scoși din celule pentru diferite activități de natură religioasă.

A căutat să obțină încrederea românilor

Creștinarea lui Abdullah Ataș a fost însă interpretată total diferit. Bărbatul are avere și nu ar fi avut niciodată nevoie de ajutor material.

În același timp, însă, deținutul condamnat la 22 de ani pentru că a ucis un polițist rutier care încerca să-l oprească ar fi încercat ca, prin gestul său, să obțină încrederea românilor. De aceea, spun anchetatorii, convertirea la creștinism a bărbatului ar fi fost de fațadă, o strategie de imagine.

Considerat, pe hârtie, un deținut model, turcul ar fi beneficiat de nu mai puțin de 24 de permisii. Potrivit unor surse din cadrul ANP, el își executa pedeapsa în regim semideschis și urma să intre în comisia de liberare condiționată peste aproximativ cinci ani.

Bărbatul ar fi trebuit să se întoarcă în penitenciar luni dimineață, însă nu a mai apărut, iar în jurul orei 10.00 a fost declanșată alarma pentru căutarea acestuia.

În noaptea crimei, turcul era beat și conducea cu aproape 200 km/h

Abdullah Ataș se afla în spatele gratiilor după ce, în anul 2015, l-a târât sute de metri pe capota mașinii pe polițistul Gheorghe Ionescu, supranumit „Dulăul de la Rutieră”, iar medicii, din nefericire, nu i-au mai putut salva viața.

Crima a avut loc în data de 2 august 2015, în jurul orei 03.30, în zona intersecţiei Străzii Nicolae Caramfil cu Şoseaua Pipera. „Dulăul” era în misiune și a încercat să-l oprească pe șoferul turc pentru un control.

Inițial, Ataș s-a conformat și a încetinit, însă în momentul în care a ajuns în dreptul polițistului, a apăsat pedala de accelerație şi l-a lovit. Poliţistul a rămas pe capotă aproximativ 400 de metri, după care a fost aruncat pe şosea.

AUTORUL RECOMANDĂ:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Koveși pierde lupta cu sistemul judiciar din Grecia. Recursul în scandalul mandatelor procurorilor, respins
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Criza politică împinge România spre un șoc economic devastator. Avertismentul unui economist de top
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Vacanță, în gașcă, în Mauritius! Poze rare cu soția lui Dan Negru: „Am reușit să ne păstrăm căsnicia în discreție.”
Digi24
EXCLUSIV PNL-USR-UDMR i-au propus lui Nicușor Dan un acord de reciprocitate cu PSD. Care sunt condițiile pentru guvern (surse)
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Bulgaria va începe asamblarea de mașini din China! Ce model vor produce bulgarii?
Descopera.ro
Mesaje de la extratereștri au ajuns deja pe Pământ?!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
România încă nu este pregătită pentru moneda euro, arată un nou raport