Prima pagină » Știri externe » Președintele Finlandei este dispus să devină emisarul special al UE în discuțiile cu Rusia pentru a încheia războiul din Ucraina

Președintele Finlandei este dispus să devină emisarul special al UE în discuțiile cu Rusia pentru a încheia războiul din Ucraina

Președintele Finlandei este dispus să devină emisarul special al UE în discuțiile cu Rusia pentru a încheia războiul din Ucraina

Președintele Finlandei, Alexander Stubb, și-a exprimat public disponibilitatea de a reprezenta Uniunea Europeană în eventualele negocieri de pace cu Rusia pentru încheierea războiului din Ucraina. Declarația șefului de stat finlandez a fost făcută în cadrul unei emisiuni la postul public de radio, Yle Radio Suomi.

În cadrul interviului, întrebat dacă ar accepta acest rol în cazul în care liderii europeni i-ar solicita acest lucru, Stubb a răspuns că „este probabil genul de întrebare la care nu se poate răspunde negativ”.

Care sunt condițiile impuse de Stubb

Președintele finlandez a subliniat că este dispus să participe la un dialog cu Kremlinul doar după ce rușii vor accepta un armistițiu ferm care să impună încetarea focului. Stubb a mai argumentat anterior că actuala abordare a Washingtonului nu mai servește pe deplin intereselor de securitate ale Europei, motiv pentru care țările europene trebuie să inițieze contacte directe cu Moscova. În aceeași ordine de idei, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a precizat că Washingtonul se va retrage din participarea activă la procesul de pace dintre Kiev și Moscova.

Ce nume au mai fost menționate pentru a relua dialogul cu Moscova

Această declarație a președintelui Finlandei vine într-un moment în care Uniunea Europeană caută activ un emisar special sau un grup de negociatori. În cercurile diplomatice de la Bruxelles au apărut mai multe nume, printre care fostul premier italian Mario Draghi, fostul președinte finlandez Sauli Niinistö sau fostul cancelar al Germaniei, Angela Merkel.

Miniștrii de externe ai UE urmează să dezbată criteriile pentru reluarea negocierilor cu Moscova și potențialii candidați pentru rolul de emisar în cadrul unei întâlniri informale programate în Cipru în perioada 27-28 mai.


Ucraina dezvoltă alternative mai ieftine la rachetele americane Patriot pentru a-și întări sistemul de apărare în fața atacurilor Rusiei

Rusia avertizează că va lovi „centrele militare de decizie” din Kiev și avertizează diplomații și cetățenii străini să părăsească orașul

Motivul pentru care Vladimir Putin vrea implicarea Europei în discuțiile de pace cu Ucraina

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
500 lei în plus la pensie, în luna iunie, pentru acești pensionari din România. Pe ce dată intră banii
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Gabriel, un culturist de doar 22 de ani, a fost găsit MORT în casă. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Pisicile ar putea ajuta la deblocarea unor noi tratamente împotriva cancerului la om