Prima pagină » Actualitate » Andrei Baciu a fost numit de premierul Marcel Ciolacu la șefia Casei Naționale de Asigurări de Sănătate

Andrei Baciu a fost numit de premierul Marcel Ciolacu la șefia Casei Naționale de Asigurări de Sănătate

Andrei Baciu a fost numit de premierul Marcel Ciolacu la șefia Casei Naționale de Asigurări de Sănătate

Andrei Baciu, președintele PNL București – Sector 3 și, până astăzi, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a fost numit președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate prin decizia semnată de premierul Marcel Ciolacu. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial.

Baciu a fost și președinte al Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) după retragerea lui Valeriu Gheorghiță. El o va înlocui la conducerea CNAS pe Adela Cojan și a fost susținut pentru funcția din fruntea CNAS de către PNL.

Anunțul privind numirea la șefia CNAS a fost făcut chiar de către Andrei Baciu, pe pagina sa de Facebook. El a mulțumit liberalilor și lui Nicolae Ciucă pentru sprijin și a afirmat că este „încrezător că va putea face lucruri bune pentru pacienții din România”.

După mai bine de 3 ani și jumătate în inima Ministerului Sănătății ca secretar de stat și o implicare de un an și jumătate în conducerea CNCAV, am ales să pășesc pe un nou drum, a scris Andrei Baciu pe Facebook.

Andrei Baciu în vărstă de 36 de ani a absolvit Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București. Din 2012 până în 2017, Andrei Baciu a fost medic rezident iar în noiembrie 2017 și-a terminat rezidențiatul, specializarea chirurgie cardiovasculară.

Baciu este membru PNL din 2015 și a fost numit secretar de stat la Ministerul Sănătății în guvernul condus de Ludovic Orban. Și-a menținut funcția de secretar de stat în Guvernul Orban II, Guvernul Florin Cîțu și Guvernul Nicolae Ciucă.

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV VIDEO | Andrei Baciu lămurește soarta spitalelor regionale: ”Vor fi gata la un an după cele 27 construite cu bani din PNRR”

Ministrul Mediului îl susține pe Andrei Baciu în lupta pentru recuperarea celor 11 hectare retrocedate din IOR: „Orice bucățică de parc contează”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Zeci de tone pe apă: Cum sunt propulsate și plutesc blindatele militare amfibii
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Secretul extincției neanderthalienilor: Care ar fi fost o posibilă cauză pentru dispariția speciei?