Prima pagină » Actualitate » Gabriela Firea, despre tinerii aflați în grija statului sau în plasament: ”Dacă au împlinit 18 ani, dar merg la școală sau muncesc, pot primi 2.500 lei până la vârsta de 26 de ani!”

Gabriela Firea, despre tinerii aflați în grija statului sau în plasament: ”Dacă au împlinit 18 ani, dar merg la școală sau muncesc, pot primi 2.500 lei până la vârsta de 26 de ani!”

Cristian Lisandru
Gabriela Firea, despre tinerii aflați în grija statului sau în plasament: ”Dacă au împlinit 18 ani, dar merg la școală sau muncesc, pot primi 2.500 lei până la vârsta de 26 de ani!”
Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse | Foto - Facebook

Gabriela Firea – ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse – a anunțat că tinerii aflați în grija statului sau în plasament vor putea să primească 2.500 de lei până la vârsta de 26 de ani. Familiile care au copii în plasament vor primi, de asemenea, 420 de lei pentru fiecare copil în parte, în plus față de alocația de plasament.

Potrivit Gabrielei Firea, a fost pus in dezbatere publică Ordinul comun între Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse și Ministerul Muncii și Solidarității Sociale privind ”aprobarea procedurii de stabilire și plată a alocației lunare de plasament, a indemnizației de sprijin și a indemnizației pentru tineri”.

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse mai precizează în mediul online că, pentru acest ordin comun, a colaborat permanent cu Marius Constantin Budăi, ministrul Muncii.

Vin cu vești bune pentru copiii aflați în grija statului și familiile care au în plasament copii. Tinerii care au împlinit 18 ani, dar merg la școală sau muncesc, vor primi 2.500 de lei, până la vârsta de 26 de ani. Persoanele care au în plasament copii vor primi lunar 420 de lei pentru fiecare copil în parte, în plus față de alocația de plasament. (…)

Cu alte cuvinte, vom avea toate mecanismele ca acești tineri și aceste familii care au în plasament copii să primească beneficiile stabilite prin legea pe care am reușit să o deblocăm în Parlament, prin eforturile pe care le-am depus alături de echipa mea de la ministerul Familiei și de colegii de la Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție”, a notat Gabriela Firea pe pagina sa de socializare.

”Indemnizația se acordă, până la aceeași vârstă, și în situația în care fac dovada că au un loc de muncă”

În aceeași postare, Gabriela Firea mai precizează că este vorba despre indemnizația lunară pentru tinerii care au împlinit 18 ani și care își continuă școala – într-o formă de învățământ la zi – sau care și-au găsit un loc de muncă.

Aceștia vor primi, lunar, o indemnizație de 2.522 de lei, pe toată durata continuării studiilor, până la vârsta de 26 de ani. ”Indemnizația se acordă, până la aceeași vârstă, și în situația în care fac dovada că au un loc de muncă”, notează Gabriela Firea.

”De asemenea, în același ordin comun detaliem și condițiile în care se plătește, în premieră, indemnizația lunară de sprijin acordată persoanei sau familiei care are în plasament unul sau mai mulți copii. Aceasta este în valoare de 420 de lei și se acordă, suplimentar alocației lunare de plasament, pentru fiecare copil în parte.

Este pentru prima dată când sunt recunoscute, inclusiv financiar, efortul și implicarea absolut necondiționate a acestor persoane, care iau în plasament copii, și care până acum nu primeau nicio recompensă materială pentru asta. Așa cum apreciem cu adevărat munca și dedicarea asistenților maternali, era momentul să arătăm că aceeași prețuire o avem și față de familiile sau persoanele care iau acești copii în plasament. Aceste noi drepturi, ca de altfel și alocația lunară de plasament, se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii și Solidarității Sociale”, a mai precizat ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de șanse.


Citește și:

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026