Prima pagină » Actualitate » Criminalul lui Melis rămâne în spatele gratiilor. Judecătorii din Craiova au prelungit ARESTUL în cazul asasinului din Grădina Botanică

Criminalul lui Melis rămâne în spatele gratiilor. Judecătorii din Craiova au prelungit ARESTUL în cazul asasinului din Grădina Botanică

Elena Ailuţoaei
Criminalul lui Melis rămâne în spatele gratiilor. Judecătorii din Craiova au prelungit ARESTUL în cazul asasinului din Grădina Botanică

Judecătorii craioveni au stabilit să mențină starea de arest preventiv în cazul adolescentului care a ucis o fată și a rănit un tânăr în Gradina Botanică din Craiova.

Magistraţii craioveni au admis luni, 18 septembrie, cererea de prelungire a arestului preventiv pentru criminalul din Botanică, Alex Fojică. Cu câteva zile în urmă, tânărul de 17 ani a fost trimis în judecată de procurorii doljeni.

Alex Fojică este acuzat de omor calificat, tentativă de omor calificat, port şi folosirea fără drept de obiecte periculoase. (Detalii suplimentare aici…)

Melis și Emi au fost înjunghiați în după-amiaza zilei de 28 iunie, în Grădina Botanică din Craiova de Mario Fojică. Medicii sosiți la fața locului nu au mai putut să o salveze pe fată. Tânărul, care a suferit răni grave, a fost internat în stare critică la ATI, dar a supraviețuit. Polițiștii l-au prins la scurt timp pe criminal, care a fost arestat preventiv.

Atacul a fost sălbatic mai ales în cazul fetiței, susțin criminaliștii. Melissa a murit la scurt timp în urma rănilor multiple; tânărul a fost internat în stare critică în spitalul de Urgență din Craiova și a supraviețuit. După ce i-a lăsat într-o baltă de sânge, criminalul adolescent, elev la liceul Militar, a trecut calm pe lângă polițiștii locali care patrulau liniștiți.

În faţa anchetatorilor, adolescentul de 17 ani a recunoscut tot. Cu sânge rece, a susținut că a mers întâmplător în Grădina Botanică și că nu cunoștea victimele. Elevul Colegiului Militar din Craiova a dat vina pe Emi, care ar fi fost deranjat că s-a uitat insistent la prietena lui.

„Ne este imposibil sa mai visăm fără tine”

„Melu, ai fost un copil prea perfect pentru aceasta lume, si acum ești un înger devotat, strălucind printre stele.

Planurile tale, scrise de tine, sunt în noptiera ta, așa cum le-ai lăsat, și veșnic vor rămâne acolo. Paginile sunt pline de vise, de la bugetul lunar pe care doreai să-l economisim cu toții, până la costurile biletelor de avion, traseul perfect, locurile de cazare, și obiectivele turistice. Chiar și detaliile despre ce intenționai să pui în bagaj sunt acolo.

Ultimul mesaj pe care ni l-ai lăsat a fost: «Daca rămânem uniți, avem mai multe șanse. Va rog, SĂ NU MA DEZAMĂGIȚI!». Dorința ta arzătoare era sa fim cu toții alături de tine în călătoria ta, să experimentam împreună frumusețile lumii.

Poate ca, de acolo, privești acum și peste ocean, în America. Ne este imposibil sa mai visăm fără tine, să continuăm planurile fără a vedea lumina din ochii tăi strălucitori.
Te iubim, Melu și ne este tare dor de tine! Într-o zi ne vom revedea pentru totdeauna și vom crea din nou împreună alte vise!”, este mesajul postat de mama Melisei pe pagina de socializare.

Citiți și: 

UPDATE | Criminalul lui Melis a fost arestat. Avocat: ”A zis că-i pare rău de fată. S-a uitat la fată, celălalt băiat i-a dat doi pumni”

EXPLOZIV. Melis a reușit să sune la 112 în timpul atacului sângeros din Grădina Botanică din Craiova. Ce i-a spus operatorului

CUTREMURĂTOR. Ce le-a spus anchetatorilor adolescentul care a omorât o fată de 14 ani în Grădina Botanică din Craiova. „Am crezut că…”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Oceanele Pământului au atins temperaturi record în luna august