Prima pagină » Actualitate » Verdict final în cazul tinerilor care au torturat o femeie și au abandonat-o dezbrăcată în stradă. Ce au hotărât judecătorii

Verdict final în cazul tinerilor care au torturat o femeie și au abandonat-o dezbrăcată în stradă. Ce au hotărât judecătorii

Verdict final în cazul tinerilor care au torturat o femeie și au abandonat-o dezbrăcată în stradă. Ce au hotărât judecătorii

După aproape patru ani de proces, Curtea de Apel Oradea a pronunțat hotărârea definitivă în dosarul unei agresiuni șocante petrecute în Bihor. Cei trei inculpați, proveniți din familii cunoscute în zonă, au fost condamnați la închisoare cu suspendare, iar despăgubirile pentru victimă au fost majorate la 50.000 de euro, relatează Bihoreanul.

Instanța a respins apelurile formulate atât de procurori, cât și de inculpați împotriva sentinței date anterior de Tribunalul Bihor, apreciind că soluția este legală și temeinică. Singura modificare a vizat cuantumul daunelor morale, care a fost crescut de la 20.000 la 50.000 de euro. Decizia este definitivă.

Bătută, rasă și abandonată în fața casei mamei

Faptele au avut loc în 2021, când victima, contabilă la firma familiei Costa din localitatea Ortiteag, a fost chemată la sediu sub pretext profesional. În realitate, acolo o așteptau Cătălin Butuc și frații Andrada și Florin Costa, care o suspectau că ar fi avut o relație cu tatăl lor.

Potrivit probelor din dosar, femeia a fost agresată cu pumnii, picioarele și un baston telescopic, imobilizată, tunsă și rasă, inclusiv la sprâncene, apoi dezbrăcată complet. Agresorii i-au tăiat hainele, au umilit-o și au forțat-o să urce într-o mașină, după ce i-au pus o zgardă la gât și un prosop în gură. Ulterior, au abandonat-o complet dezbrăcată la poarta locuinței mamei sale, în comuna Măgești.

Cei trei au fost reținuți în octombrie 2021, arestați preventiv și apoi plasați în arest la domiciliu până la începutul anului 2022.

De ce agresorii nu au ajuns după gratii

În august 2025, Tribunalul Bihor a decis condamnarea lor la câte 2 ani și 4 luni de închisoare cu suspendare. Judecătorii au invocat trecerea timpului , aproape patru ani de la comiterea faptelor, lipsa antecedentelor penale și faptul că inculpații nu au mai avut alte probleme cu legea între timp.

Instanța a apreciat că aceștia sunt integrați social și prezintă un risc redus de recidivă. În cazul Andradei Costa, între timp căsătorită cu Cătălin Butuc, a fost avută în vedere și situația familială: cei doi au un copil mic cu probleme medicale, iar executarea pedepsei în penitenciar ar fi îngreunat îngrijirea acestuia. Pe lângă pedeapsa cu suspendare, inculpații trebuie să efectueze 100 de zile de muncă în folosul comunității și să participe la programe de reintegrare socială.


AUTORUL RECOMANDĂ

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
UIMITOR! Un sat minuscul din Europa „fură” gloria Veneției și devine noua senzație turistică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Dan Alexa, primele declarații după ce și-a petrecut noaptea cu Andreea Popescu: 'Realitatea este cu totul alta!'
Prosport.ro
Cristi Chivu și Adelina Chivu, iubire pe plaja din Mykonos! Imaginile anului: se sărută pe șezlong!
Adevarul
Cum ne impactează summitul G7. Detaliul care pune România pe gânduri: „Grupul E3 discută direct cu Moscova”
Mediafax
8 TRUCURI care îți pot dubla recolta de fructe. Recomandările experților
Click
Astăzi se împlinesc 101 ani de la moartea lui Anghel Saligny, unul dintre cei mai mari ingineri pe care i-a avut România. El a proiectat și podul de la Cernavodă
Digi24
„Eu sunt șeful”, le-a transmis Donald Trump liderilor adunați la summitul G7. Cum au reacționat cei din sală
Cancan.ro
Raluca, fetița de 12 ani spulberată pe trotuar, s-a stins la spital. Medicii nu au mai putut face nimic
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Cristina Ștefan, fosta Bebelușă de la Cronică, după ce a renunțat la TV. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Este polițistul de vină? Două tramvaie s-au izbit după ce agentul a făcut semn vatmanului să treacă
Descopera.ro
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Creierul și hormonii bărbaților se schimbă înainte de nașterea copilului