Prima pagină » Actualitate » ULTIMA ORĂ | Gabriela Szabo câștigă procesul cu Nicușor Dan. Tribunalul București anulează dispoziția de detașare semnată de primarul general și îl obligă la reîncadrarea fostei atlete în funcția de director al CSM București

ULTIMA ORĂ | Gabriela Szabo câștigă procesul cu Nicușor Dan. Tribunalul București anulează dispoziția de detașare semnată de primarul general și îl obligă la reîncadrarea fostei atlete în funcția de director al CSM București

Adina AnghelescuCristian Lisandru
ULTIMA ORĂ | Gabriela Szabo câștigă procesul cu Nicușor Dan. Tribunalul București anulează dispoziția de detașare semnată de primarul general și îl obligă la reîncadrarea fostei atlete în funcția de director al CSM București

Judecătorii Tribunalul București au hotărât, miercuri, să anuleze dispoziția de detașare a Gabrielei Szabo, semnată de Nicușor Dan, și îl obligă pe primarul general al Capitalei să o reîncadreze pe fosta mare atletă a României în funcția de director general al Clubului Sportiv Municipal (CSM) București.

Totodată, Gabrielei Szabo urmează să primească daune morale în valoare de 10.000 de lei, dar și cheltuieli de judecată – 3.500 lei.

Prin intermediul unui comunicat de presă, Gabriela Szabo a transmis că actul de justiție se face numai în instanțele de judecată, fiind recunoscătoare tuturor celor care i-au fost alături în această perioadă.

”Cred cu tărie că actul de justiție se face numai de către instanțele de judecată. Cred în dreptul fiecărui om la prezumția de nevinovăție, la demnitate și onoare. Sunt profund recunoscătoare tuturor celor care mi-au fost alături în această perioadă”, a transmis Gabriela Szabo.

Gabriela Szabo, după ce a fost ”detașată”: ”Decizia apare ca motivată de aspecte aflate personal de domnul primar”

După ce a anunțat că a înlocuit-o pe Gabriela Szabo de la conducerea CSM București, Nicușor Dan a spus că ”a ratat obiective competiționale, a determinat plecarea unor oameni valoroși și a avut un management defectuos”. Ulterior, replica Gabrielei Szabo nu a întârziat.

Am observat în spațiul public, respectiv pe rețeaua de socializare FB, anunțul domnului Primar Nicușor Dan în ce privește schimbarea conducerii CSM, inclusiv prin «detașarea» mea. Fără a exista o bază documentară, decizia apare ca motivată de aspecte aflate personal de domnul Primar «din interior» (al clubului). Aceiași angajați pe ale căror spuse este întemeiată decizia anunțată au pierdut în instanță dosare inițiate ca urmare a defăimării mele sau a activității mele.

Nu sunt o persoană conflictuală, de aceea voi urmări desfășurarea acestei proceduri, bineînțeles așteptându-mă să fie una transparentă, în egală măsură analizând legalitatea acesteia. Fac această precizare întrucât, în calitate de Membru al Consiliului de Administrație al CSM, nu am participat la întâlnirile domnului Primar cu membrii Consiliului”, a scris Gabriela Szabo, pe Instagram.

Decizia judecătorilor de la Tribunalul București nu este definitivă

Decizia judecătorilor de la Tribunalul București nu este definitivă, putând fi atacată cu apel în termen de 1o zile de la comunicare.

”Admite în parte cererea. Dispune anularea dispoziţiei de detaşare nr.1245/2022 emisă de pârâtă. Obligă pârâtul Primarul General al Municipiului Bucureşti să o reîncadreze pe reclamantă (n.red. – Gabriela Szabo) în funcţia deţinută anterior emiterii deciziei nr.1245/2022, de director general al Clubului Sportiv Municipal Bucureşti.

Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 10.000 lei, cu titlu de daune morale. Respinge în rest cererea ca neîntemeiată. Obligă pârâtul Primarul General al Municipiului Bucureşti la plata către reclamantă a sumei de 3500 lei, reprezentând cheltuieli de judecată acordate proporţional cu pretenţiile admise. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea se va depune la Tribunalul Bucureşti Secţia a-VIII-a. Pronunţată azi, 23.11.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei”, au decis judecătorii Tribunalului București.

Nicușor Dan a anunțat că a descoperit ”nereguli” la CSM București

Decizia instanței vine la două zile după ce primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a anunțat că va sesiza Direcția Națională Anticorupție că a descoperit ”nereguli” la CSM București.

În context, ar fi vorba despre mai multe prime acordate în mod nelegale angajaților, între care și directorului general al CSM București, Gabriela Szabo (mai multe detalii AICI).

Voi sesiza DNA pentru nereguli depistate la Clubul Sportiv Municipal (CSM București) ca urmare a unei verificări a Corpului de Control care a vizat activitatea CSM în perioada 2017-2022.

În anul 2018, CSM a plătit prime în valoare totală de 1.076.330 de lei unor angajați care nu aveau dreptul la acești bani, mai exact personalului administrativ. Primele pentru câștigarea competițiilor se puteau acorda potrivit legislației în vigoare la acel moment numai sportivilor și colectivelor tehnice (antrenori, medici, kinetoterapeuți)”, a declarat primarului general al Capitalei.


Citește și: 

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026