Prima pagină » Actualitate » Avertisment OMS: „Mai mulți oameni ar putea muri în Gaza din cauza bolilor, decât cauza conflictului dintre Israel și Hamas”

Avertisment OMS: „Mai mulți oameni ar putea muri în Gaza din cauza bolilor, decât cauza conflictului dintre Israel și Hamas”

Cristian Lisandru
Avertisment OMS: „Mai mulți oameni ar putea muri în Gaza din cauza bolilor, decât cauza conflictului dintre Israel și Hamas”

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) avertizează că, dincolo de conflictul propriu-zis din Fâșia Gaza, foarte mulți oameni ar putea muri, în această zonă, din cauza bolilor.

Tedros Adhanom Ghebreyesus – directorul general al OMS, – a transmis că există un risc crescut de apariție a bolilor, în Fâșia Gaza, din cauza adăposturilor supraaglomerate și a lipsei de hrană, apă, canalizare și medicamente.

Oficialul a mai precizat că 111.000 de persoane suferă de infecții respiratorii, iar alte 75.000 de diaree, mai mult de jumătate dintre acestea  fiind copii sub vârsta de 5 ani.

El spune că 111.000 de persoane suferă de infecții respiratorii și alte 75.000 de diaree, mai mult de jumătate dintre ei sub vârsta de 5 ani.

Tedros Adhanom Ghebreyesus: „Este o chestiune de viață sau de moarte pentru civili”

Războiul, care a fost declanşat de un atac devastator al teroriştilor din Gaza asupra sudului Israelului, în data de 7 octombrie, a strămutat până la 1,8 milioane de oameni din Gaza sau aproximativ 80% din populaţia enclavei, potrivit cifrelor furnizate de ONU.

„Având în vedere condițiile de viață și lipsa asistenței medicale, mai mulți oameni ar putea muri din cauza bolilor decât în ​​urma bombardamentelor. Este o chestiune de viață sau de moarte pentru civili”, a declarat directorul OMS, potrivit The Times of Israel.

Israelul a transmis că o încetare a focului pe termen lung nu este o opțiune până când gruparea Hamas nu va fi distrusă, iar toți ostaticii capturați în timpul atacurilor din 7 octombrie vor fi eliberați.

Benjamin Netanyahu: „Israelul va câștiga acest război”

Astăzi, „tragem o linie între forțele civilizației și forțele barbariei”, afirmă Benjamin Netanyahu, și este timpul ca „fiecare să decidă unde se află. Israelul va rezista împotriva forțelor barbariei până la victorie”.

Și scopul lor (n.red. – al teroriștilor) este clar, să spulbere acel viitor promițător, să distrugă tot ceea ce prețuim și să deschidă o lume a fricii și a întunericului. Acesta este un punct de cotitură, un punct de cotitură pentru lideri și națiuni. Este timpul ca noi toți să decidem dacă suntem dispuși să luptăm pentru un viitor plin de speranță și promisiune sau să ne predăm tiraniei și terorii.

Din 7 octombrie, Israelul este în război. Israelul nu a început acest război. Israelul nu a vrut acest război. Dar Israelul va câștiga acest războiHamas a lansat acest război comițând cea mai mare sălbăticie pe care a văzut-o poporul nostru de la Holocaust”, a spus premierul israelian Benjamin Netanyahu. (mai multe detalii AICI)

Foto – Profimedia Images


Citește și:

ANALIZĂ | Conflictul Israel vs. Hamas este și RĂZBOIUL OCCIDENTULUI: „E mai bine să lupți cu inamicul pe teritoriul său, nu aștepta să vină la tine”

ANALIZĂ | Jamie Dettmer (Politico): ”Israelul a trebuit să lupte încă de la naștere, SABATUL NEGRU nu trebuie să se mai repete!”

Premierul israelian Netanyahu: ”Israelul nu caută să ocupe Gaza, are nevoie de o «FORȚĂ CREDIBILĂ» pentru a preveni amenințările teoriste”

Un ofițer IDF ar fi AVERTIZAT că Hamas pregătește un amplu atac în Israel, dar a fost ignorat timp de 12 luni: „Nu vreau să mai aud prostiile astea!”

Israelul, ”ORDIN DE URGENȚĂ” pentru blocarea televiziunii Al Mayadeen din Liban: „Purtător de cuvânt al Hezbollah, PROPAGANDĂ periculoasă”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Elon Musk a primit una dintre cele mai înalte distincții de stat ale Ucrainei