Prima pagină » Actualitate » Articolul 4 al NATO, activat la cererea Estoniei după incursiunea avioanelor rusești. La ora 11:00, ora României, Consiliul se reunește la Bruxelles

Articolul 4 al NATO, activat la cererea Estoniei după incursiunea avioanelor rusești. La ora 11:00, ora României, Consiliul se reunește la Bruxelles

Cristian Lisandru
Articolul 4 al NATO, activat la cererea Estoniei după incursiunea avioanelor rusești. La ora 11:00, ora României, Consiliul se reunește la Bruxelles

Marţi la Bruxelles, la cererea Estoniei, ambasadorii celor 32 de state membre ale NATO se vor reuni – la cererea Estoniei – pentru a discuta despre încălcarea spaţiului aerian al acestei ţări de către Rusia. Ședința va avea loc la ora 11:00, ora României. 

Estonia a convocat reprezentanţii aliaţilor la consultări conform Articolului 4 din Tratatul NATO, după ce avioane militare ruseşti au intrat, vineri ilegal, în spaţiul aerian eston. Articolul 4 prevede consultări între membrii NATO în situația în care unul din ei se consideră ameninţat.

Articolul 4 – „Părțile se vor consulta ori de câte ori, în opinia vreuneia dintre ele, este amenințată integritatea teritorială, independența politică sau securitatea oricăreia dintre părți”.

Avioanele de vânătoare ruseşti au survolat teritoriul Estoniei timp de 12 minute, notează Antena 3 CNN, ceea ce a provocat proteste ale NATO şi ale Uniunii Europene împotriva unei noi provocări din partea Moscovei.

  • Moscova a negat toate acuzațiile.
  • Și Polonia a semnalat că aproximativ 20 de drone ruseşti au intat ilegal în spaţiul său aerian, în timpul unor atacuri asupra Ucrainei.
  • Avioane de vânătoare poloneze şi olandeze din cadrul Alianţei au fost ridicate de la sol și au doborât o parte din drone.

Invocând același Articol 4, Varşovia a convocat consultări ale NATO.

Trei avioane militare ruse au pătruns în spațiul aerian al Estoniei

Trei avioane militare ruse au pătruns în mod neautorizat, vineri, în spațiul aerian al Estoniei, în zona Mării Baltice.

Incidentul s-a produs deasupra Insulei Vaindloo, situată în Marea Baltică. Trei avioane de vânătoare de tip MIG-31 au pătruns neautorizat în spațiul aerian al Estoniei și au rămas 12 minute. Nu aveau dispozitivele de identificare activate, iar piloții nu au comunicat cu turnul de control.

„Rusia a încălcat deja de patru ori spațiul aerian al Estoniei anul acesta, ceea ce este total inacceptabil. Dar incursiunea de astăzi, care a implicat trei avioane de vânătoare, este brutală și fără precedent”, a declarat Margus Tsahkna, ministrul eston de Externe.

În ultimele săptămâni, drone militare ruse au pătruns neautorizat în Polonia și România, ceea ce a atras critici vehemente din partea Uniunii Europene și Alianței Nord-Atlantice. NATO va intensifica măsurile de apărare antiaeriană pe flancul de est. (mai multe detalii AICI)


RECOMANDAREA AUTORULUI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce ar putea fi arcul și săgeata strălucitoare depistate de astronomi?