Prima pagină » Pastila lui Cristoiu » Ion Cristoiu – O sfidare la adresa poporului român: Președintele Nicușor Dan trăiește în concubinaj cu Mirabela Grădinaru

Ion Cristoiu – O sfidare la adresa poporului român: Președintele Nicușor Dan trăiește în concubinaj cu Mirabela Grădinaru

„La sărbătorirea celor 35 de ani de existență independentă a Ucrainei la Kiev mai multe state europene au fost reprezentate la nivel de președinți și premieri. Au fost prezenți premierul Marii Britanii, președintele Republicii Moldova, președintele Lituaniei, președintele Estoniei, prim-ministrul Luxemburgului, prim-ministrul Letoniei, președintele Consiliului European”, își începe publicistul Ion Cristoiu cel mai nou jurnal zilnic.

„În dreptul numelor, spre exemplu, Alexander Stubb, imediat citești „președintele Finlandei”. Ca istoric al clipei, am vrut să comentez dacă România a fost sau nu prezentă. Și am văzut cu stupoare, am constatat că România a fost reprezentată de o persoană, de o cetățeancă, ca să mă exprim în termenii prozei satirice sovietice. Pe numele ei, Mirabela Grădinaru. În comunicatul Administrației Prezidențiale se spune că persoana cu pricina, Mirabela Grădinaru, onorabilă, de altfel, mama a doi copii, dar nu văd în ce calitate a fost ea prezentă, pentru că, încercând să comentez, mi-a dat seama că: soție nu este, cei doi nu sunt căsătoriți, „tovarășa de viață” care se folosește e un termen care vine din bolșevism, bolșevicii aveau tovarășe de viață, tovarășă de viață este și pisica, că stă tot timpul cu tine. Nici formula „parteneră”, și imediat mi-a venit în cap cuvântul „concubină”.

Acest cuvânt l-am evitat în aparițiile mele publice. La Ionuț Cristache, de câte ori folosea cuvântul „concubină”, eu aveam așa o tresărire, evitând să folosesc deoarece pentru români „concubină” e un termen peiorativ. E un fel de ibovnică obosită. Doi tipi care stau împreună și sunt împreună, și, indiferent dacă au sau nu copii, se numesc concubini. Însă în tradiția poporului roman, doi tipi care stau împreună trebuie să fie căsătoriți, soț și soție la primărie sau la Sfat și cununați religios. Poate că în Olanda e altfel, dar de aceea se folosește formula „concubină”. Deci, persoana Mirabela Grădinaru este concubine președintelui României, nu soție, nu tovarășă de viață. Și atunci, mi-am dat seama că e ceva în neregulă. Nicușor Dan sfidează poporul roman având o situație de concubin, stand cu o concubină. Ba mai mult, acum, tovarășa Mirabela Grădinaru începe să reprezinte România pe plan extern.

Nu putem să folosim termenul „primă Doamnă”, doar „primă Concubină”. „Primă Doamnă” înseamnă soție. Din acest punct de vedere, el sfidează. Am înțeles: nu poate să deblocheze scena politică, nu poate să facă singur legile PNRR, nu poate să ne apere de drone, nu poate să ne apere de război, nu poate să dea mai mulți bani românilor, nu poate să treacă prin Parlament un premier, nu poate să scadă deficitul, nu poate să nu fie sluga lui Zelenski, dar cu tot respectul, să se însoare este de o simplitate uluitoare. Nu să se însoare cu tărăboi, cu televiziuni, discret, să poată să vină și un primar, la Cotroceni sau acasă, iar de cununat religios, cum e în mod normal într-o țară predominant ortodoxă, se poate face la o mănăstire, și dat la Cotroceni. De ce nu face asta? Pentru că nu vrea, pentru că e o nouă sfidare la adresa poporului roman. Nu vrea nici să desemneze premier și nici la SRI, și, iată, nu vrea nici să se însoare”, mai spune scriitorul.

Comentarii 2

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atacul lui Radu Oprea la adresa lui Miruță: „Se laudă nevoie mare cu vrednicia lui de la UM Sadu”
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Soția bogătașului Don Pepe cere în instanță bani de la EX: ”Anturajul în care ne învârtim este unul de oameni de afaceri înstăriți”
Prosport.ro
David Popovici i-a cerut lui Ilie Bolojan banii pentru sportivii medaliați la Jocurile Olimpice. Acum, a apărut o petiție online
Adevarul
Cordonul sanitar împotriva populiștilor se fisurează. De ce partidele tradiționale ajung să colaboreze cu radicalii
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Un român spune adevărul despre viața în Anglia, după 12 ani. Câți bani îi trebuie unei familii pentru un trai decent: „Fără copii, doar soț și soție”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
A fost cutremur în România la ora 4:56! Ce magnitudine a anunțat INFP
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mulți șoferi nu știu că frâna mașinii are o funcție ascunsă. Ce este „auto hold” și cum funcționează?
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Astronomii au descoperit, în premieră, un metal esențial pentru viață în jurul unei supergigante rare