Prima pagină » Actualitate » Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Limbii Române: ”România va dăinui peste tot unde se vorbește românește”

Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Limbii Române: ”România va dăinui peste tot unde se vorbește românește”

Cristian Lisandru
Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Limbii Române: ”România va dăinui peste tot unde se vorbește românește”

Klaus Iohannis, președintele României, a transmis – joi, 31 august 2023 – un mesaj cu prilejul Zilei Limbii Române, spunând că este vorba despre un ”tezaur care ne unește și ne definește ca națiune”.

Klaus Iohannis consideră că, în astfel de momente, este nevoie de reflecție asupra ”bogăției și a complexității limbii noastre materne”, o adevărată ”fereastră deschisă” către spiritul, istoria și cultura României.

Ca în fiecare an, celebrăm pe 31 august Ziua Limbii Române, un tezaur care ne unește și ne definește ca națiune. Astfel de momente ne invită să reflectăm mai temeinic asupra bogăției și a complexității limbii noastre materne, care nu este doar un mijloc de comunicare, ci și o fereastră larg deschisă către cultura, istoria și spiritul românesc.

Astăzi sărbătorim atât simbolistica profundă a limbii române, cât și puterea sa de a aduce oameni și destine împreună. Prin intermediul limbii, creăm punți între generații, regiuni și comunități, depășind barierele geografice, ca parte a unei tradiții culturale milenare remarcabile.

Am moștenit limba maternă ca pe un dar neprețuit de la înaintașii noștri. Aceasta păstrează în expresii înțelepciunea generațiilor anterioare, conturează povestea neamului nostru și ne oferă mijloacele de a ne exprima gândurile și sentimentele”, a transmis Klaus Iohannis.

”În prezent, responsabilitatea de a păstra și de a îmbogăți limba ne aparține. Trebuie să apreciem diversitatea și creativitatea limbii noastre, dar și să conștientizăm importanța de a o menține nealterată și respectată. Să o folosim, așadar, cu grijă și atenție, pentru ca urmașii noștri să se bucure de aceeași comoară pe care o prețuim noi astăzi”

Klaus Iohannis, președintele României

”Să ne manifestăm în fiecare zi dragostea și respectul pentru limba noastră”

Președintele României a amintit, în acest context, cuvintele memorabile ale lui Emil Cioran, cel care a spus că ”nu locuim într-o țară, ci într-o limbă”.

În același timp, Klaus Iohannis a apreciat eforturile depuse, zi de zi, de profesori pentru a le insufla elevilor ”mândria de a vorbi o limbă atât de bogată în nuanțe și expresii”.

Sunt remarcabile eforturile extraordinare ale profesorilor și părinților care, mai ales în comunitățile istorice și în străinătate, le insuflă copiilor mândria de a vorbi o limbă atât de bogată în nuanțe și expresii. În Diaspora, limba română se predă în fiecare an în 550 de școli, de către peste 120 de profesori de Limbă, Cultură și Civilizație Românească.

Și nu doar românii prețuiesc limba noastră și doresc să o învețe dincolo de granițele țării, ci și cetățenii străini. Există deja 57 de lectorate de limba română în universități din întreaga lume, iar în această toamnă va fi inaugurat cel de-al 58-lea lectorat în Republica Chile.

Să ne manifestăm în fiecare zi dragostea și respectul pentru limba noastră, să o studiem temeinic, să o cultivăm și să împărtășim bogăția sa culturală cu ceilalți. «Nu locuim într-o țară, locuim într-o limbă», spunea atât de inspirat Emil Cioran. Prin urmare, România va dăinui peste tot unde se vorbește românește. La mulți ani Limbii Române!”, a încheiat Klaus Iohannis.


Citește și:

EXCLUSIV | Cutremur în Poliție, după tragedia din 2 Mai. Cum va arăta IPJ Constanța după ce va fi ”desființat și reclădit”

PSD: ”Penala Clotilde Armand trebuie SĂ PLECE! USR nu mai poate invoca scuze pentru a face scut în jurul primarului Sectorului 1!”

EXCLUSIV | Avocat, după declanșarea urmăririi penale împotriva lui Clotilde Armand: ”Ea și Nicușor Dan au o atitudine mesianică, de mici Stalini”

EXCLUSIV | Șeful DNA explică de ce au fost deschise 2 dosare penale după exploziile de la Crevedia

Eduard Hellvig, cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova: ”Niciodată nu a fost condusă de un lider atât de bun și hotărât precum Maia Sandu”

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Meta și YouTube, găsite vinovate de dependență: primul verdict dintr-un proces istoric