Prima pagină » Știri politice » Bolojan, argument „apocaliptic” pentru reforma pensiei magistraților: „Dacă nu luăm măsuri amanetăm viitorul României pentru următorii ani”

Bolojan, argument „apocaliptic” pentru reforma pensiei magistraților: „Dacă nu luăm măsuri amanetăm viitorul României pentru următorii ani”

Ruxandra Radulescu
Bolojan, argument "apocaliptic" pentru reforma pensiei magistraților: "Dacă nu luăm măsuri amanetăm viitorul României pentru următorii ani" FOTO: Profimedia

Premierul Ilie Bolojan a vorbit, joi seară, la Euronews, despre reforma pensiilor speciale, discutată în cadrul ședinței de la Palatul Cotroceni, între guvern, membrii coaliției și reprezentanții magistraților. Șeful Executivului subliniat că reducerea pensiilor speciale este o măsură urgentă pentru asigurarea unui sistem echilibrat în următorii ani. 

Ilie Bolojan a precizat că scopul reformei pensiei magistraților este un sistem echitabil pentru generația care va ieși la pensie în următorii 10 ani, din care face parte și premierul. „Amanetăm viitorul României pentru anii următori”, a subliniat acesta referitor la nevoia de urgentare a implementării reformei pensiilor magistraților.

„Vă rog să vă gândiți că o pensie cu care astăzi se iese în magistratură este, în medie, de aproape 5.000 euro astăzi. Gândiți-vă că o pensie medie în România este 500-600 euro. Este o diferență foarte mare între pensia medie și pensia din magistratură. Și atunci aceste lucruri trebuie să fie corectate.

E o problemă de a avea un sistem echitabil cât de cât, dar să ai și un sistem care poate să stea în picioare în anii următori. Vă rog să vă gândiți că peste 10 ani de zile, când generația care s-a născut în anii 68, 69-70, va ieși la pensie, cum este și generația mea, vom fi aproape 500.000 de oameni care vom ieși la pensie.

Gândiți-vă că cei care vin în spate sunt mult mai puțini 200.000 – 300.000 de oameni. Peste 15-20 de ani de zile vor intra 150.000 de oameni de la 18 ani în zona de populație activă. Dacă nu luăm măsuri care să corecteze aceste lucruri cât mai repede posibil, practic amanetăm viitorul României pentru anii următori”, a afirmat premierul Ilie Bolojan.


Recomandarea autorului:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Nostalgia, o emoție negativă. Când dorul de trecut devine o capcană?