Prima pagină » Video » Dezvăluiri în plin scandal al sinecurilor. Cum a fost Ion Cristoiu la un pas să fie pus de PSD la Radio

Dezvăluiri în plin scandal al sinecurilor. Cum a fost Ion Cristoiu la un pas să fie pus de PSD la Radio

Într-o ediție transmisă live din studioul Gândul a emisiunii Ai Aflat! cu Ionuț Cristache, jurnalistul, publicistul și analistul politic Ion Cristoiu a făcut o dezvăluire surprinzătoare. În plin scandal al sinecurilor la vârful TVR și al Radioului public (vezi detalii AICI), cunoscutul gazetar a mărturisit că a primit o propunere de a fi numit membru în Consiliul de Administrație al Societății Române de Radio.

În contextul recentei numiri a purtătoarei de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, ca membru în Consiliul de Administrație al Radioului public, Ion Cristoiu a dat detalii de culise în legătură cu o propunere asemănătoare, primită din partea PSD în vremea când partidul era condus de Liviu Dragnea.

Le-am zis: Sunteți nebuni?

”M-am trezit… Nu era pus pe liste, se discuta acolo în interior. M-a sunat și le-am zis: Sunteți nebuni? Asta îmi trebuia mie. Le-am zis să nu mă pună. A pus-o pe ea, nu pe mine. A rămas în Consiliul de Administrație”. 

În context, moderatorul a mărturisit propria experiență nefastă cu Televiziunea publică. După ce am fost la TVR și mi-a mâncat tinerețea, nu mai vreau să aud de companii de stat. Ce este acolo, de la găști la familii, la putori.

Invitatul jurnalistului Ionuț Cristache a dat detalii despre propriul episod savuros cu TVR, relatând o experiență asemănătoare la postul public, unde a realizat emisiunea Omul și cartea. Episodul are în centru vizita sa în scop de documentare la Muzeul Militar.

”Dacă ați știut ce risipă e la TVR… S-a supărat Dragnea că eu îl înjuram împreună cu Rareș acolo și a zis: trebuie să aleagă. Dar el mă invitase. Ultima emisiune era despre Stalingrad. Există – iar denunț – la Muzeul Militar o hartă mare, este un sector cu mareșalul Antonescu. Aoleu, ce am zis… Și m-am dus să filmez acolo. E foarte important, a venit echipa de la TVR, (…)”

RECOMANDĂRILE AUTORULUI

Cristoiu nu o iartă pe Ioana Ene Dogioiu pentru SINECURA de la Radio: Mă înnebunise “colonăleasa” cu intransigența/Când ești Robespierre nu te duci

Culisele numirii Ioanei Ene Dogioiu la RADIO, din partea Guvernului Bolojan. De la lupta cu SINECURIȘTII, la beneficiara directă a unei SINECURI. Dogioiu, propusă pe o excepție la legea incompatibilităților

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Fenomenul „floodlighting”: de ce unii oameni dezvăluie prea multe prea repede la începutul unei relații