Prima pagină » Știri » Interlopul român Elvis Chiriac, arestat în Irlanda, după ce a forțat 18 bancomate

Interlopul român Elvis Chiriac, arestat în Irlanda, după ce a forțat 18 bancomate

Interlopul român Elvis Chiriac, arestat în Irlanda, după ce a forțat 18 bancomate

Elvis Chiriac, un român suspectat că a forțat nu mai puțin de 18 ATM-uri în Dublin, Irlanda, pe lângă multe altele în Europa, a fost arestat vineri noapte de către polițiștii irlandezi.

În vârstă de 34 de ani, Elvis Chiriac este suspectat că a furat din bancomate suma de 17.000 de euro, printr-o metodă denumită „Transactional Reversal Fraud”, scrie observatornews.ro.

Metoda folosită de Elvis Chiriac: S-a dat alarma în ianuarie!

Tranzacțiile operate la bancomate erau întrerupte brusc, în timp ce se eliberau banii, pentru ca banca să anuleze retragerea sumelor din cont. Dar banii erau luați imediat din ATM, înainte ca sistemul să îi retragă automat, așa cum se întâmplă când o operațiune este anulată.

S-a dat alarma la începutul anului, când între 8 și 10 ianuarie au fost identificate mai multe tranzacții dubioase. Unul dintre complicii lui Elvis Chiriac a fost prins, inițial, dar a reușit să fugă în Marea Britanie.

După eforturi considerabile, polițiștii irlandezi l-au prins pe Elvis Chiriac pe o stradă din Dublin, în noaptea de vineri spre sâmbătă.

„Acest individ este un jucător important pe piața fraudelor bancare din Europa și este o arestare de zile mari”, a declarat o sursă din poliție pentru The Irish Sun.

Hoțul a mai fost condamnat, în România, pentru apartenență la un grup infracțional organizat, șantaj, fraudă și spălare de bani. Dacă va fi găsit vinovat, Elvis Chiriac riscă să ajungă iar la închisoare.

Spărgătorii de bancomate, în plin sezon: O nouă tentativă de jaf

O nouă tentativă de jaf la un bancomat a avut loc la doar câteva zile după ce a avut loc spargerea de la Otopeni. De data aceasta, spărgătorii au încercat să distrugă bancomatul dându-i foc, însă nu au reușit să fure nimic.

Se pare că patru persoane au încercat să fure banii dintr-un bancomat în localitatea Liești, din județul Galați, însă nu au reușit să îi sustragă. Tentativa de furt a avut loc vineri, 11 septembrie, când patru persoane neidentificate au incendiat partea superioară a bancomatului.

În prezent, hoții sunt căutați de polițiști gălățeni, care au făcut cercetări la fața locului pentru a stabili împrejurările în care s-a produs incidentul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Adevărul din spatele calvarului trăit de Andreea Sasu, iubita lui Philipp Plein! A făcut 10 operații în doar trei luni. Ce intervenție estetică i-a provocat infecția care a dus-o la un pas de septicemie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Oamenii de știință ar fi descoperit, în sfârșit, cum se răspândește boala Alzheimer prin creier