Prima pagină » Știri » În ce zone din România vor fi temperaturi mai mari decât cele normale pentru sfârșitul lui februarie. ANM, prognoză detaliată pentru Gândul

În ce zone din România vor fi temperaturi mai mari decât cele normale pentru sfârșitul lui februarie. ANM, prognoză detaliată pentru Gândul

În ce zone din România vor fi temperaturi mai mari decât cele normale pentru sfârșitul lui februarie. ANM, prognoză detaliată pentru Gândul

Potrivit meteorologilor Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), primăvara începe să își intre, încetul cu încetul, în drepturi. După un episod de vreme severă – ninsori, viscol, intensificări ale vântului, lapoviță, polei și ghețuș – temperaturile au crescut, iar soarele și-a făcut apariția în cele mai multe zone ale țării.

Dar diminețile rămân, încă, destul de reci, cu temperaturi scăzute în multe regiuni din România.

Cum va fi vremea la sfârșit de săptămână, dar și ce ne așteaptă în acest weekend, a precizat meteorologul de serviciu al ANM, în exclusivitate pentru Gândul.

Vremea va fi frumoasă, iar valorile de temperatură vor crește ușor față de ziua anterioară, mai ales în jumătatea de vest a țării.

  • Dimineața și noaptea va fi rece, iar vântul va sufla slab și moderat.
  • Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 4 și 12 grade, iar cele minime între minus 3-9 grade și 3 grade, mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei.

Dimineața și noaptea, izolat, va fi ceață. Pentru weekend, valorile termice se vor situa în continuare peste mediile multianuale, iar din punct de vedere al precipitațiilor și vântului, vremea va fi frumoasă”, a precizat, pentru Gândul, meteorologul de serviciu al ANM.

O dimineață fără precipitații

În această dimineață, la ora 08:00 – potrivit informațiilor furnizate de ANM -, la Miercurea Ciuc s-au înregistrat minus 9 grade Celsius.

  • La aceeași oră, la Brașov erau minus 8 grade, la Cluj-Napoca se înregistrau minus 5 grade Celsius, iar la Sibiu erau minus 3 grade.

Sursa ANM

  • Tot la ora 08:00, termometrele arătau, la București, minus 6 grade, iar cerul era senin.
  • Pe litoral au fost 0 grade la Sulina și 1 grad la Constanța.

În această dimineață nu s-au înregistrat precipitații în nicio zonă a României, dar ceața a fost prezentă în mai multe zone.


RECOMANDAREA AUTORULUI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Cele mai stranii locuri din Defileul Dunării. Peșterea care ascundea roiuri înfiorătoare de muște
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Arhimandritul Metodie, condamnat definitiv după ce a băut „un litru de vin” și a urcat la volan. Ce pedeapsă a primit
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Un parazit care nu mai fusese văzut la oameni provoacă o serie de simptome diverse și ciudate