Prima pagină » Actualitate » Miruță ridică în slăvi programul SAFE. „Nu luăm vechituri, luăm tehnologie, luăm bani, producem în România”

Miruță ridică în slăvi programul SAFE. „Nu luăm vechituri, luăm tehnologie, luăm bani, producem în România”

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță

Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, ridică în slăvi programul SAFE, prin internediul unui mesaj video, postat pe Facebook. „Nu luăm vechituri, luăm tehnologie, luăm bani, producem în România”, spune acesta.

„Demontăm astăzi un alt fake news care se împinge pe măsură ce discutăm despre SAFE… și anume că luăm vechituri de la nemți, luăm vechituri de la francezi. Nu! Luăm banii de la SAFE și aducem tehnologie modernă în platformele pe care statul român le are și unde, cândva, producea armament performant. Și aducem tehnologia din companiile care vor și se uită la banii pe care noi îi avem prin SAFE. Vom avea niște produse moderne pentru Armata Română, vom avea capacitate suplimentară de producție în România, vom avea locuri de muncă în România și vom folosi deștept acest instrument pentru ca tehnologia care astăzi ne lipsește să fie adusă prin obligația pe care statul român o pune acestor companii acolo unde angajații noștri astăzi nu lucrează cu tehnologie de ultimă generație. Nu luăm vechituri, luăm tehnologie, luăm bani, producem în România. Știu, pare ireal că până acum nu s-a întâmplat asta”, afirmă Radu Miruță.

Blindate Pirahna 5 Cobra / FOTO – Caracter ilustrativ

Autorul mai recomandă:

Întrebat de Gândul ce firme românești beneficiază de cele aproape 17 miliarde de euro din programul SAFE, Radu Miruță nu a știut să nominalizeze nici măcar o firmă

Gafa ministrului Miruță într-un interviu televizat. A vorbit despre „interesele dobânzii” în programele de înarmare. La ce se referea, de fapt

Ministrul Apărării, Radu Miruţă: România are, brusc, 21 de proiecte noi pentru înzestrarea Armatei

Șefii armatelor din Germania și Marea Britanie cer reînarmarea Europei. „Agresiunea și intențiile Rusiei se extind dincolo de Ucraina”

Dan Dungaciu: „Au început scandalurile pe programul SAFE. Polonia a spus că nu se împrumută de bani ca să bage sume imense în industria Germaniei sau Franței”

Ministrul Miruță s-a întâlnit cu comisarul european pentru Apărare și Spațiu. Zilele trecute, Miruță spunea că vrea să cumpere un satelit împreună cu mai multe țări

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zăpada mieilor. Drumarii fac apel ca în minivacanța de Paște să se circule cu prudență, în condiții de iarnă
Digi24
Xi Jinping îi îndeamnă pe înalţii comandanţi militari chinezi să renunţe la „aerele de superioritate”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Prosport.ro
Mircea Lucescu i-a spus ultima sa dorință doctorului Dragoș Vinereanu, șeful Secției de Cardiologie a Spitalului Universitar
Adevarul
Cine a fost, de fapt, Iuda Iscarioteanul? O analiză a specialiștilor moderni asupra profilului psihologic al „vânzătorului de Hristos”
Mediafax
Carne de miel în condiții improprii și mizerie. Amenzi de peste de 3,8 milioane de lei date de ANPC
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
„Marina Militară va sparge blocada”. Rusia a trimis o navă de război pentru a însoți petrolierele în apele britanice
Cancan.ro
Ultimele luni din viața lui Mircea Lucescu. Adevărata boală de care suferea, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Radare fixe 2026: cand devin active si cum calculeaza viteza medie
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Joburile viitorului se văd din ce în ce mai clar, explică specialiștii