Prima pagină » Actualitate » Sute de drone civile și militare vor fi fabricate în România. Când și unde începe producția

Sute de drone civile și militare vor fi fabricate în România. Când și unde începe producția

Sute de drone civile și militare vor fi fabricate în România. O nouă investiție în sectorul dronelor ia amploare la Brașov, unde a fost inaugurată o unitate de asamblare pentru drone civile și militare. Proiectul introduce în România tehnologii dezvoltate la nivel internațional și are ca obiectiv extinderea capacităților de producție destinate piețelor europene.

Inițiativa este sprijinită de un antreprenor român și beneficiază de finanțare din partea unor investitori din Statele Unite ale Americii și Germania. Proiectul face parte dintr-o rețea europeană de cercetare și producție, care include centre în mai multe orașe de pe continent.

Sute de drone civile și militare vor fi fabricate în România. Când și unde începe producția

Drone

„Această tehnologie a fost dezvoltată complet de echipele noastre de operațiuni în acești câțiva ani, până am ajuns la produsul matur pe care îl avem astăzi, iar produsul va fi realizat aici, în această fabrică”, a declarat Alberto Llabata, COO al companiei.

„Noi am creat drona de la zero, deci am făcut design-ul la toate electronicele și tot softul, apoi avem furnizor care produc elicii, produc pisibiurile și noi după aia le integrăm, le testăm și desigur le le exportăm”, a afirmat şi Bogdan Ochiana, CEO al companiei, arată Antena 3 CNN.

Accent pe statele NATO

Potrivit reprezentanților companiei, obiectivul este trecerea de la o producție limitată la una industrială, care să ajungă la sute sau chiar mii de unități. Accentul este pus pe statele NATO. Unitatea de producție din Brașov își va începe activitatea la mijlocul lunii mai, cu un volum inițial de aproximativ 200 de drone, urmând ca această capacitate să poată fi extinsă până la 800 de unități.

Sute de drone civile și militare vor fi fabricate în România. Când și unde începe producția

„Noi ne concentrăm acuma pe țările NATO, pe România, Polonia, Spania, Germania cât și desigur pe Ucraina”, a adăugat Bogdan Ochiana.

„Industria trebuie să se adapteze timpurilor. Și atunci, pe de o parte, tot ceea ce ține de industria clasică nu trebuie uitat, atâta vreme cât are logică pentru nevoile locale”, a spus Speranța Munteanu, reprezentant Romaero.

Autorul recomandă:

Sursă foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
Am aflat ce a făcut Andreea Ibacka în Elveția, de fapt, chiar înainte de anunțul divorțului de Cabral
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
FOTO: Cum arată tancul românesc echipat cu o cușcă anti-dronă
Descopera.ro
Canadienii pregătesc un nou telescop spațial! Ce va căuta?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Închisorile din Europa, supraaglomerate. Care sunt țările cu cei mai mulți deținuți?