Prima pagină » Pastila lui Cristoiu » Ion Cristoiu: Gabriel Oprea dezvăluie: Joe Biden mi-a cerut să accept relocarea în România a 3000 de mujahedini!

Ion Cristoiu: Gabriel Oprea dezvăluie: Joe Biden mi-a cerut să accept relocarea în România a 3000 de mujahedini!

În cel mai recent jurnal din seria „Pastila lui Cristoiu”, publicistul Ion Cristoiu a adus în atenție dezvăluirile făcute de Gabriel Oprea, fost ministru al Apărării Naționale.

„Apelând la formula unei spovedanii, Gabriel Oprea, fost vicepremier cu siguranța națională, cu securitatea națională, unul dintre politicienii de vizibilitate spectaculoasă cu ceva timp în urmă, face pe site-ul Uniunii Militarilor și Polițiștilor „Mihai Viteazul” o dezvăluire spectaculoasă. Anume că în 2015, vicepreședintele de atunci, Biden, a trimis un consilier, la București, și a cerut lui Gabriel Oprea, care era prim-ministru interimar, ca în România să fie relocați, citez: «Să fie relocați 3000 de mujahedini și a unei părți din familiile lor, într-o fostă unitate militară. Ulterior, cei 3000 de mujahedini au fost relocați în Albania. În septembrie 2022, Albania a întrerupt, oficial, relațiile diplomatice cu Iranul și a decis expulzarea personalului diplomatic iranian acuzând o agresiune de stat».

Prin această dezvăluire, domnul Gabriel Oprea precizează că e vorba de o execuție politică a domniei sale. Știți că a demisionat, a urmat un lung calvar de anchete DNA, unele sinistre în stilul binomului SRI-DNA de la vremea respectivă. A fost achitat în toate aceste anchete, dar a pierdut 10 ani din viață și, mai ales, i s-a întrerupt o carieră spectaculoasă în România postdecembristă”, a spus publicistul.

„Un fost demintar român îl acuză pe Biden că pe vremea când era vicepreședinte a cerut României să găzduiască 3000 de teroriști”

„Trecem peste spovedanie, chiar peste explicația execuției politice a domniei sale, și ne concentrăm atenția asupra aceste dezvăluiri. Și anume că vicepreședintele american de atunci, Biden, devenit ulterior președinte și, la ora actuală, ținta unei campanii de dezvăluiri din partea Administrației Trump, a cerut României ceva groznic. În stilul american. Această dezvăluire am menționat-o, a fost publicată pe acest site, dar n-a produs în presa din România nici măcar o adiere. (…) Un fost demintar român îl acuză pe Biden că pe vremea când era vicepreședinte a cerut României să găzduiască 3000 de teroriști”, a spus Ion Cristoiu.

„De ce a făcut dezvăluirile acum domnul Gabriel Oprea?”

„Desigur, întrebarea este de ce a făcut dezvăluirile acum domnul Gabriel Oprea? Poate și pentru că Administrația Trump este preocupată de a dezvălui multe dintre mișmașurile fostului președinte Biden. Reiau această dezvăluire în speranța că poate presa din România o va prelua și poate chiar o va comenta. Oricum, este o dezvăluire senzațională”, a conchis publicistul.

Autorul recomandă:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Roverul Perseverance a detectat cele mai clare semne de compuși organici de până acum în craterul Jezero