Prima pagină » Actualitate » Summitul Inițiativa celor 3 Mări | Klaus Iohannis: ”În contextul RĂZBOIULUI Rusiei împotriva Ucrainei, este esențial să rămânem uniți”

Summitul Inițiativa celor 3 Mări | Klaus Iohannis: ”În contextul RĂZBOIULUI Rusiei împotriva Ucrainei, este esențial să rămânem uniți”

Summitul Inițiativa celor 3 Mări | Klaus Iohannis: ”În contextul RĂZBOIULUI Rusiei împotriva Ucrainei, este esențial să rămânem uniți”

Summitul Inițiativei celor Trei Mări se desfășoară, miercuri, la Palatul Cotroceni, iar la acest  eveniment vor participa reprezentanți din toate cele 12 state UE aflate între mările Adriatică, Baltică și Neagră – Austria, Bulgaria, Croaţia, Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia, Slovenia. 

Președintele Klaus Iohannis va prezenta rezultatele mandatului României la conducerea I3M – pe care a deținut-o în perioada iunie 2022 – septembrie 2023 – rezultate reflectate şi în Declaraţia Comună a Summitului, care va fi adoptată la finalul discuţiilor, a transmis Administrația Prezidențială. (mai multe informații AICI)

Președintele României a transmis, cu ocazia acestui eveniment, un mesaj în care a punctat că – având în vedere conflictul din Ucraina – esențială este unitatea.

”Găzduiesc, astăzi, la Palatul Cotroceni, cea de-a VIII-a ediție a Summitului Inițiativei celor Trei Mări (I3M). România este primul stat al I3M care găzduiește pentru a doua oară Summitul și Forumul de Afaceri ale Inițiativei. Summitul este un eveniment important pentru România, reunind șefi de stat și de guvern din toate cele 12 state participante (țări membre) ale Inițiativei, cât și reprezentanți din Statele Unite ale Americii, Comisia Europeană și Germania – partenerii strategici ai I3M.

Vor fi alături de noi și invitați speciali din alte state, inclusiv Ucraina și Republica Moldova, la nivel de șef de stat, precum și reprezentați ai conducerii BERD, BEI, OCDE, FMI, BM. Acest nivel de participare confirmă importanța majoră a Summitului și prefigurează rezultate substanțiale.

În contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei, este esențial să rămânem uniți și să alocăm în continuare resurse pentru proiectele strategice vitale regiunii noastre, care țin de infrastructura transfrontalieră esențială de transport, energie și digitalizare”, a precizat Klaus Iohannis.


Citește și:

EXCLUSIV | Cum joacă Nicușor Dan ”la două capete” în fața instanțelor de judecată: ”E un CAL TROIAN în PMB al asociațiilor-prietene!”

SONDAJ DE OPINIE | Bucureștenii TAXEAZĂ activitatea lui Nicușor Dan: ”Proastă și foarte proastă, Capitala se îndreaptă într-o direcție greșită”

Cine vine în locul lui Klaus Iohannis? Bogdan Chirieac: ”Eduard Hellvig ar fi un CANDIDAT puternic la preşedinţia României”

EXCLUSIV | Ce au descoperit anchetatorii după ”PERIEREA” finală la locul exploziilor din Crevedia: ”Ar putea conține date importante!”

Arafat, reacție după ce pompierii au fost acuzați că au greșit strategia de intervenție la Crevedia: ”Dacă vreau RISC ZERO, nu mă duc la niciun caz”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?