Prima pagină » Pastila lui Cristoiu » Ora 11:00 | Incredibil! Discursul lui Nicușor Dan a fost un dezastru!

Ora 11:00 | Incredibil! Discursul lui Nicușor Dan a fost un dezastru!

Ora 11:00. La cel mai recent jurnal din seria „Pastila lui Cristoiu”, publicistul Ion Cristoiu a precizat că „discursul lui Nicușor Dan a fost un dezastru”. Astăzi, președintele României a susținut un discurs în fața diplomaților.

„În jurnalul meu video de aseară, am argumentat de ce discursul de politică externă, ținut în această dimineață de președintele Nicușor Dan diplomaților noștri, trebuie discutat, urmărit, așteptat cu interes, emoție. Printre altele, am spus că e vorba de primul său discurs ca președinte în fața diplomaților. Reamintesc, diplomații au fost convocați la București, într-o reuniune de 2 zile, având drept punct culminant discursul președintelui.

Adică, ei au venit la București și, după ce ascultă discursul președintelui care le prezintă tabloul lumii de azi și ce direcție are politica externă a României, ei se întorc la post și știu dacă sunt schimbări, care sunt punctele importante, ce crede România despre lumea de astăzi. Un alt argument este că un asemenea discurs este un document care este urmărit în toate cancelariile să vedem ce zice România lui Nicușor Dan, în politica externă”, a spus Ion Cristoiu.

Ion Cristoiu: „Este un document pentru istorie”

„Este un document pentru istorie. Cei care vor scrie istoria acestor vremuri, vor spune și în discursul său la reuniunea anuală, președintele a zis și a dat un semn ca politica externă s-a schimbat. Cu atât mai mult, spuneam aseară, trebuie să așteptăm acest discurs, cu cât luni, Oana Țoiu, ministra de Externe, a ținut un discurs impecabil, cu multe elemente de emoție, în care anunța o schimbare de paradigmă în politica externă a României, păstrând pilonii. România trebuie, totuși, să își afirme mai mult identitatea, să aibă o voce. Și în comentariul de aseară am zis… asta înseamnă că politica externă a României începe să țină cont de opțiune pentru Călin Georgescu, pentru forța electoratului, pentru AUR. Deci, starea de spirit”, a continuat publicistul.

Ion Cristoiu: „Discursul  a fost un dezastru”

„Călin Georgescu a fost ales și, în continuare, un idol al unei părți a românilor prin noutatea pe care o aduce în politica externă a României. El propune o Românie care e, din nou, demnă în politica externă, care se întoarce la tradițiile politicii externe. (…) România, în concept european și mondial, avea o voce care ținea și de specificul românesc.

Dimineață, am ascultat la radio, apoi am vrut să și văd. Stimați compatrioți, mie așa ceva nu-mi vine să cred. A fost un dezastru. Un dezastru. De fapt, n-a fost un discurs, ci o improvizație. (…) El trebuia să citească un text, cred că nici nu l-a citit și a lipsit tabloul lumii contemporane (…) văzut de România. Au lipsit noutățile pe care le are politica externă.

Singurul lucru pe care l-am reținut a fost să ajutăm Ucraina. Înnebunești, este un dezastru. Las la o parte faptul că mi-a lăsat impresia că, de fapt, nu vrea să-l țină. Ceea ce confirmă zvonul că, de fapt, până vineri, el nu a vrut să țină acest discurs. Este inimaginabil nu faptul că a fost un dezastru, că faptul el nu a luat în serios asta. Ceva e în neregulă. (…) Încă o dată, această impresie pe care mi-o lasă mie, al meu de efort fizic, adică simți nevoia să te duci la el să tragi cuvintele. Este incredibil. Discursul a fost un dezastru”, a conchis Ion Cristoiu.

Autorul recomandă:

Ora 13:00 | În politica externă, președintele României e Oana Țoiu, nu Nicușor Dan

Ora 11:00 | Premierul României, Ilie Bolojan, a fugit de români în Republica Moldova

Ora 18:00 | Moldovenii Maiei Sandu cântă, dansează și beau țuică. Le dăm bani cu ghiotura noi, românii, strânși prin sporirea birurilor

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa olandeză: Coiful de la Coțofenești a fost recuperat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Coiful dacic de la Coțofenești a fost găsit! Informații de ultimă oră din Olanda
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Ciucu, despre propunerea eliminării gratuităților pentru parcări: Serviciul public de parcări nu își mai justifică existența
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul oamenilor care consumă canabis și tutun are un volum mai mic