Prima pagină » Actualitate » Ion Cristoiu: „Salvarea pilotului, o gură de oxigen pentru Donald Trump prins în Încurcătura mortală din Iran”

Ion Cristoiu: „Salvarea pilotului, o gură de oxigen pentru Donald Trump prins în Încurcătura mortală din Iran”

Ion Cristoiu, scriitor și publicist

Scriitorul și publicistul Ion Cristoiu afirmă, în cea mai recentă pastilă video a sa, că „salvarea pilotului este o gură de oxigen pentru Donald Trump, prins în Încurcătura mortală din Iran”.

„Din câte se știe, așa-zisele teorii ale conspirației pun la îndoială debarcarea oamenilor pe Lună, sunt aproape sigur că pun la îndoială și misiunea Artemis. Sigur, pun la îndoială și faptul că Pământul face parte din sistemul solar. Dacă aș fi autor și susținător al teoriilor conspirației, aș spune că întreaga afacere numită doborârea unui avion F-15 deasupra Iranului de către forțele militare iraniene, catapultarea, căutarea și salvarea pilotului, un colonel, au fost puse la cale de Donald Trump. (…) Nu cred că există, în ultima vreme, operațiuni americane care să servească atât de mult lui Donald Trump, la ora actuală, precum operațiunea de salvare a pilotului.

Ion Cristoiu, scriitor și publicist

Ion Cristoiu, scriitor și publicist

Spuneam, la un moment dat, că dacă pentru a ieși din acest din această încurcătură sângeroasă, care este războiul împotriva Iranului, Donald Trump ar avea nevoie de finaluri hollywoodiene. Americanii sunt înnebuniți – probabil sunt sub influența filmelor proaste – gen «4 iulie» – după operațiuni din acestea spectaculoase, pe care numai armata lor pot să le facă, numai serviciile lor secrete pot să le facă, numai femeile lor pot să le facă, numai curcanii lor pot să facă. Normal!

(…) Vorbeam că Donald Trump a sesizat această nevoie a americanilor de filme care se petrec în realitate și asta, operațiunea de salvare, citiți numai după cum scrie… vă imaginați ce gură de oxigen a fost pentru el, căzut în încurcătura numită războiul cu Iran: «L-AM GĂSIT! Dragi concetățeni americani, în ultimele câteva ore, armata Statelor Unite a dus la sfârșit una dintre cele mai îndrăznețe operațiuni de căutare și salvare din istoria țării noastre. Acest războinic curajos se afla în spatele liniilor inamice, în munții perfizi ai Iranului (…), fiind vânat de dușmanii noștri, care se apropiau tot mai mult, cu fiecare oră. (…) Dar nu a fost niciodată cu adevărat singur, deoarece comandantul său suprem, secretarul Apărării, șeful Statului Major interarme și colegii săi de luptă îi monitorizau poziția 24h/zi și planificau cu sârguință operațiunea de salvare».

(…) Repet, dacă aș susține teoriile conspiraționiste, parcă și vezi filmul. Numai armata americană putea face așa ceva… să îl răpească pe Maduro (Nicolas Maduro, fostul președinte al Venezuelei-n.r.),  să îi salveze pe pilot și pe pilotul ăsta. Oricum, este o gură de oxigen. Din nenorocire, cu gura de oxigen nu se iese din încurcătură”, a spus Ion Cristoiu.

Autorul mai recomandă:

Ion Cristoiu: „Am ajuns în momentul în care descoperim America. Trebuie să descoperim noi rute ca să evităm Strâmtoarea Ormuz”

Ion Cristoiu: „NATO înseamnă America. America este o super putere globală din punct de vedere al armatei”

Ion Cristoiu: „Iranul a sărit peste umbra lui. Dintr-o putere regională, devenea o amenințare globală”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Bătaie” pe turiștii români! Țara care vine cu oferte greu de ignorat
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Melek, primele DECLARAȚII după ce Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la închisoare
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce oamenii sunt preponderent dreptaci